TURİZM İŞLETME BELGESİ HANGİ İŞLETMELERE VERİLİR

 

Yeme içme sektöründe faaliyet gösteren işletme sahiplerinin, turizm işletmesi kurarken yasal gerekliliklerin farkında olması gerekmektedir. Turizm işletmesi ruhsatı almak, küçük işletme sahiplerinin sektörde faaliyet gösterebilmek için atması gereken en önemli adımlardan biridir. Turizm işletmesi belgesi, ayrı bir belge gerektirmeden Türkiye içinde ve yurt dışında turizm işletmeciliği yapılmasına olanak tanır.

İşin niteliğine ve operasyonlarına bağlı olarak işletme sahipleri ek lisanslara ihtiyaç duyabilir. Örneğin; Yemek, içecek hizmeti veren tesislerde gastronomi sertifikasına sahip bir kişinin olması.
Tur operatörlerinin, konaklama hizmeti veren tesislerin Türkiye’de faaliyet gösterebilmeleri için turizm işletmesi lisansına sahip olmaları gerekir ve yürüttükleri faaliyetlerin türüne bağlı olarak ayrı lisanslar talep edebilirler.

Turizm Sektöründe İşletme Sahipleri için Turizm İşletmesi Belgesi Alma

Türkiye’de turizm sektöründe faaliyet gösteren yerli veya tüzel kişiliğe sahip yabancı işletme sahiplerinin, turizm işine girişmeden önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Turizm İşletme Belgesi almaları gerekmektedir.. Gerekli belgelerin alınmaması cezalara ve yasal sorunlara yol açabilir. Turizm işletmesi belgesi almak müşterilere güvenilirlik sağlayabilir ve turizm işletmeciliğinin yapılmasını kolaylaştırabilir.
Turizm endüstrisindeki işletme sahipleri, bir turizm işine başlarken yasal konuları göz önünde bulundurmalı ve Konaklama, ağırlama veya tur hizmeti verenlerin güvenilir danışmanlık firmalarına veya ilgili makamlara danışarak nelere ihtiyaç duyulabileceğini araştırmalıdır.

Peki turizm işletme belgesi hangi işletmelere verilir?

 

 

Turizm İşletme Belgesi Alabilecek İşletmeler

Lokantalar (Gastronomi Turizm Belgesi)
Kafeteryalar,
Eğlence Yeri,
Sağlık ve Spor Tesisi
Termal Turizmi,
Sağlıklı Yaşam Tesisi,
Yüzme Havuzu,
Spor Tesisi,
Golf Tesisi,
Kongre ve Sergi Merkezi,
Rekreasyon Tesisi,
Eğlence Merkezleri,
Temalı Park,
Günübirlik Tesis,
Kış Sporları ve Kayak Merkezleri,
Mekanik Tesisler (yüzer tesis)
Kırsal Turizm Tesisleri
Çiftlik Evi-Köy Evi İşletme Belgesi,  Yayla Evi İşletme Belgesi,  Dağ Evi
Özel Tesisler,
Butik Oteller
Bileşik Tesisler
Turizm Kentleri,
Turizm Kompleksleri,
Tatil Merkezleri,
Zincir Tesisler ,
Personel Eğitim Tesisleri

Diğer Tesisler
Mola Noktaları İşletme Belgesi,
Yüzer Tesisler İşletme Belgesi,
Tatil Siteleri ve Villaları

Yat Turizmi Tesisleri
Yat Yatırımı ve İşletmeciliği İşletme Belgesi,
Yat Limanları Yatırımı ve İşletmeciliği Belgesi
Turizm işletme belgesi yukarıda sıralamış olduğumuz işletmelere verilir.

Turizm işletme belgesi, birçok ülkede turizm faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilen bir belgedir. Türkiye’de turizm işletme belgesi aşağıdaki türdeki işletmelere verilebilir:

1. Konaklama İşletmeleri:
– Oteller, moteller, pansiyonlar, tatil köyleri, apart oteller, pansiyonlar, turizm amaçlı konaklama tesisleri, özel konaklama tesisleri gibi konaklama tesisleri turizm işletme belgesi alabilir.

2. Restoranlar ve Kafeler:
– Turistlere yönelik hizmet veren restoranlar, kafeler ve diğer yeme içme işletmeleri yani gastronomi tesisleri veya özel tesisler turizm işletme belgesi alabilir.

3. Tur Şirketleri:
– Tur düzenleyen ve rehberlik hizmeti sunan tur şirketleri turizm işletme belgesi alabilir.

4. Seyahat Acenteleri:
– Ulaştırma, konaklama, tur düzenleme ve benzeri hizmetler sunan seyahat acenteleri turizm işletme belgesi alabilir.

5. Eğlence, Kültür ve Kongre Merkezleri:
– Müzeler, konser salonları, tiyatrolar, kongre merkezleri ve benzeri eğlence ve kültür merkezleri turizm işletme belgesi alabilir.

6. Su Sporları ve Aktivite Merkezleri:
– Dalış merkezleri, su kayağı tesisleri, sörf okulları gibi su sporları ve aktivite merkezleri turizm işletme belgesi alabilir.

7. Oyun ve Tema Parkları:
– Tema parkları, lunaparklar ve benzeri eğlence tesisleri turizm işletme belgesi alabilir.

8. Sağlık ve Termal Tesisler:
– Kaplıcalar, termal oteller ve sağlık turizmi faaliyetleri yürüten işletmeler turizm işletme belgesi alabilir.

9. Taşıma Hizmeti Sunan İşletmeler:
– Havayolu şirketleri, otobüs firmaları, deniz taşımacılığı yapan işletmeler gibi taşıma hizmeti sunan işletmeler turizm işletme belgesi alabilir.

Bu sadece genel bir liste olup, Türkiye’de turizm işletme belgesi için yetkili Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni turizm işletme belgesi alanları oluşturabilir.

Türkiye’de konaklama hizmeti vermek isteyen işletmelerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, seyahat acentaları ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’ından ve TURSAB’tan izin almaları zorunludur.