TURİZM BELGESİ ALMA

Turizm belgesi alma zorunluluğu olan tesisler dışında, gastronomi tesisi belgesi veya özel tesis belgesi almak isteyen yatırımcılar turizm belgesi alma konusunda bilgiye ihtiyaç duymaktalar. Turizm tesisi kurmak isteyenler için turizm yatırım belgesi, turizm tesisini işletmeye açmak için turizm işletme belgesi almak isteyenler için turizm belgesi alma konusunu ele alırsak.

 

Turizm Belgesi Almak İçin
Turizm tesisinin sınıfını bilmek Turizm belgesi almak için en önemli başlangıç sayılır. Örneğin otel yatırımı yapıyorsunuz tesisin kaç yıldız olacağını ve yıldız için istenilen özelliklerin bilinmesi şarttır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen bu belgelere örnek olarak:
Turizm Yatırımı Belgesi (Otel yatırımları için)
Turizm İşletme Belgesi (Otel, restorant, günübirlik tesis, spor tesisleri, havuz, yüzer tesisler vs.)

Ankara Danışmanlık 37 yılık tecrübesiyle Ankara da, İzmir de, Muğla da, Marmaris te, Bodrum da, Gaziantep te, Antalya da, Nevşehir de, Samsun da, İstanbul da ve Türkiye nin birçok ilinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı belgelendirme işlemleriyle, tatil köyü sınıflandırma işlemleri, ve buna benzer konularda dosya hazırlama işlemlerin takibi hizmeti vermektedir. Turistik tesislerin belgelendirmesi ile ilgili her tür danışmanlık hizmeti için iletişim kurabilirsiniz.

Kültür ve turizm bakanlığının istemiş olduğu belgelerle başvuru yapılır. Başvuru incelendikten sonra uygun görülürse Kontrolörler Kurulu Başkanlığı tarafından denetim programına alınır. Denetim sonucu olumluysa Turizm Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından uygunluk almış tesise harç yazısı yazılır. Harç yatırıldıktan sonra belge basılıp tesis adresine gönderilir.

Turizm belgesi alma talebinde bulunan gastronomi tesisleri ve özel tesisler için ayrıca kurul toplantısından onay alması gerekmektedir.