TURİZM İŞLETME BELGESİ NASIL ALINIR

Turistik tesislerin yani konaklama hizmeti veren işletmelere turizm işletme belgesi zorunluluğu getirilmiştir. Turizm işletme belgesi konaklama hizmetleri veren tesislerce kullanılmaktadır. Peki turizm işletme belgesi nasıl alınır? Turizm işletme belgesi nerede kullanılır?

Yeni mevzuatla birlikte konaklama hizmeti sunan turizm işletmelerine getirilen turizm işletme belgesi zorunluluğu ile alınacak belge hakkında merak edilenlerden biri de turizm işletme belgesi nasıl alınır.

TURİZM İŞLETME BELGESİ nasıl alınır?

Turizm işletme belgesi aşağıda sıralamış olduğumuz belgelerle TİBS sistemi üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat edilerek alınır. Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’ne turizm işletme belgesi müracaatını yapmadan önce istenilen kriterleri sağlamış olmak gerekir.

Turizm Henüz işletmeye geçmemiş tesislerin başvurusu değerlendirmeye alınmaz. Tesisin açık olduğu tarihi bildirmek, tesis tanıtım raporunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

TURİZM İŞLETME BELGESİ ALMAK İÇİN

1 – Tapu
2 – Kiralıksa Kira Kontratı
3 – Rapor
4 – İmza Sirküleri
5 – Ticaret Sicili Gazetesi
6 – Belediye İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı
7 – Müracaat Harcı

TİBS Sistemi İle Turizm İşletme Belgesi Nasılı Alınır?

TİBS üzerinden turizm işletme belgesi almak için müracaat edildikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından incelenen müracaat değerlendirildikten sonra eksik husus yoksa denetim programına alınır. Denetim programı oluşturulduktan sonra turizm eşletme belgesi talebinde bulunan tesiste denetim tarihinde denetim yapılır.

Vekaletle müracaat kabul edilmeyen bu sistemde belgelerin eksiksiz ve doğru yüklenmesi gerekiyor.

BAŞLAT
1
Nasıl yardımcı olabiliriz.
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
(Not: Danışma, bilgi alma hattı değiliz. Danışmanlık hizmeti verdiğimiz konularda hizmetimizden yararlanabilirsiniz.)
Ankara Danışmanlık