İçeriğe geç
Anasayfa » YAZILAR » TURİZM BELGELERİ » Turizm İşletme Belgesi Nasıl Alınır

Turizm İşletme Belgesi Nasıl Alınır

TURİZM İŞLETME BELGESİ NASIL ALINIR

Turizm işletmesi belgesi nasıl alınır hakkında bilgi.

 

Turizm işletme belgesi alma işlemleri, turizm işletme belgesi nasıl alınır, turizm işletme belgesi müracaatı nasıl yapılır?, turizm işletme belgesi online olarak alınır mı?

e-Devlet kapısı, birçok resmi işlemde vatandaşlara kolaylık sunuyor. Çeşitli işlemler ilgili kurum ve kuruluşa gidilmeden yapılabiliyor. e-Devlet uygulamasına daha önce turizm işletme belgesi almak için giriş yapmamış, bu konuda tecrübesi olmayanlar E-Devlet ile turizm işletme belgesi almayı, nasıl müracaat edeceklerini, turizm işletme belgesi nasıl alınır konusunu araştırıyor. İşte ilk defa turizm işletme belgesi alma ve aşamaları.

Yeni mevzuatla birlikte konaklama hizmeti sunan turizm işletmelerine getirilen turizm işletme belgesi zorunluluğu ile alınacak belge hakkında merak edilenlerden biri de turizm işletme belgesi nasıl alınır. E-Devlet şifresi ile turizm işletme belgesi alma hakkında bilgi araştıranlar turizm işletme belgesi nasıl alınır diye araştırma yaptıklarında bir çok bilgiye ulaşıyorlar. Artık e-devlet ile sisteme giriş yapılarak turizm işletme belgesi alınabiliyor. Turistik tesislerin yani konaklama hizmeti veren işletmelere turizm işletme belgesi zorunluluğu getirilmiştir. Turizm işletme belgesi konaklama hizmetleri veren tesislerce kullanılmaktadır. Peki turizm işletme belgesi nasıl alınır?

 

Turizm işletme belgesi nedir, turizm işletme belgesi nasıl alınır.

TURİZM İŞLETME BELGESİ ALMA
Turizm işletme belgesi aşağıda sıralamış olduğumuz belgelerle TİBS sistemi üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat edilerek alınır. Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’ne turizm işletme belgesi müracaatını yapmadan önce istenilen kriterleri sağlamış olmak gerekir.

Turizm belgesi almak için müracaat edenler için özellikle belirtmemiz gerekirse henüz işletmeye geçmemiş tesislerin başvurusu değerlendirmeye alınmaz. Tesisin açık olduğu tarihi bildirmek, tesis ile ilgili tüm bilgilerin eksiksiz tamamlanması gerekmektedir.

TURİZM İŞLETME BELGESİ ALMAK İÇİN

1 – Tapu
2 – Kiralıksa Kira Kontratı
3 – Kapasite İle İlgili Bilgiler
4 – İmza Sirküleri veya İmza Beyannamesi
5 – Ticaret Sicili Gazetesi
6 – Belediye İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı
7 – Müracaat Harcı
Ayrıca;
Gastronomi tesisi turizm işletme belgesi için
8 – Gastronomi Sertifikası
9 – Acil Durum Eylem Planı
10 – Menü
11 – Tesis Tanıtım Videosu

E- Devlete Giriş Yaparak TİBS Sistemi İle Turizm İşletme Belgesi Nasılı Alınır?

TİBS üzerinden turizm işletme belgesi almak için müracaat edildikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından incelenen müracaat değerlendirildikten sonra eksik husus yoksa denetim programına alınır. Denetim programı oluşturulduktan sonra turizm eşletme belgesi talebinde bulunan tesiste denetim tarihinde denetim yapılır.

Gastronomi Turizm Belgesi ile Özel Tesis Belgesi için yapılan müracaatlar olumlu denetim sonrasında Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan kurula çıkıp kurul onayı ve sonra da Bakan onayı almak zorundadırlar.

Vekaletle müracaat kabul edilmeyen bu sistemde belgelerin eksiksiz ve doğru yüklenmesi gerekiyor. Tüm aşamaları geçtikten sonra harç yazısı gönderilen tesisler haçları yatırıp sisteme yükledikten sonra düzenlenmiş ve imzalanmış Turizm İşletme Belgesi alabilirler.

 

BAŞLAT
1
Nasıl yardımcı olabiliriz.
Merhaba.
Danışmanlık hizmeti almak istediğiniz konuyu yazın lütfen.
(Danışma hattı değildir. Sadece hizmet sağladığımız konular ile ilgiliyiz.)
ANKARA DANIŞMANLIK
WhatsApp: 0 532 528 11 28