E-TUYS

 

 

E-TUYS NEDİR NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

E-TUYS Sisteminin Açılımı kısaca Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Sistemi demektir.
02/07/2018 tarihinden itibaren yatırım teşvik uygulamaları ile ilgili başvurular elektronik ortamda yani E-TUYS ile yapılmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yine elektronik ortamda değerlendirilip, cevaplandırılıp, sonuçlandırılmaktadır.
ETUYS sistemi sayesinde yapılan işlemler güvenli, hızlı ve etkin biçimde yürütülmektedir.

E-TUYS NEDİR ?

 


Yatırım Teşvik Belgesi almak, yatırım teşvik belgesi revize işlemleri, yatırım teşvik belgesi vize yani kapatma işlemleri yani yatırım teşvik belgesi ile ilgili tüm işlemlerin elektronik ortamda yürütülebilmesini sağlayan Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nün kullanımına sunulmuş ve geliştirilmiş elektronik sistemdir. ETUYS ne demektir Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Sisteminin kısaltılmış adıdır ve teşvik uygulamaları için artık bu sistem kullanılmaktadır.

E-TUYS NASIL YAZILIR
Kullanıcılar E-TUYS, ETUYS, ETUYS veya E – TUYS olarak ta yazmaktadır.
Yatırım Teşvik Belgesi başvurularının elektronik ortamda yapılabildiği uygulamanın yani E-TUYS’un eş anlamlı olarak kullanılan isimlerdir. Hepsi aynı anlama gelmektedir ama doğrusu E-TUYS olarak yazılanıdır.

E-TUYS BAŞVURU

E-TUYS başvurusu https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/ linki ile yapılmaktadır.

E-TUYS başvurusu yapacakların yukarıda bahsetmiş olduğumuz linki tıklayarak e-devlet üzerinden başvurularını yapabilirler.

E-TUYS YETKİLENDİRME

 

E-tuys yetkilendirme formu doldurularak noterden tasdik ettirildikten sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na kep hesabı ile gönderilir. Kep hesabı almak için PTT ye online başvuru yapabilirsiniz. Kep hesabı aldıktan sonra belgeleri gönderebilirsiniz. E tuys yetkilendirme evrakları artık KEP hesabı üzerinden yapılmaktadır.


E-TUYS SİSTEMİ İLE YATIRIM TEŞVİK BELGESİ ALMAK İÇİN
E-TUYS sistemi sayesinde günümüzde T.C. Sanayi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne o-nline yani web tabanlı uygulama üzerinden elektronik imza ya da nitelikli elektronik sertifika ile başvuru yapmak ve yatırım teşvik belgenizi almak mümkündür. Önceden fiziksel olarak hazırlanan evraklarla evrak kaydı yaparak başvurmak gerekirken artık E-TUYS sayesinde yatırım teşvik belgenizi elektronik ortamda almak yani artık e-teşvik almak devlet desteklerinden ve yatırım teşviklerinden yararlanmak için yeterlidir. E-TUYS sisteminde yetkili kişiler işlem yapabilmektedir. Bunun için öncelikle yetkilendirme adımlarını takip etmek gerekir. E-TUYS yetkilendirme işlemleri ile ilgili web sitemizde detaylı bilgi mevcuttur. E-TUYS sisteminden mevzuata uygun biçimde başvuru yapılarak eksiksiz ve doğru bir müracaat ile teşvik belgeniz ya da e-teşvik belgeniz E-TUYS sistemi üzerinden temin edebilir yada danışmanlık hizmetimizden yararlanarak işlemleri yaptırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey E-TUYS yetkilendirme formu ve birkaç evrak göndermek. Ankara Danışmanlık olarak 35 yıllık tecrübemizle işlemlerinizi zamanında, eksiksiz yapabiliriz.

 

TEŞVİK VE YABANCI SERMAYE BİLGİ SİSTEMİ (E-TUYS) YETKİLENDİRME BAŞVURULARI İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

…/…/20..

TC

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI

TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı 2151.Cadde No:154/A 06510

Çankaya /ANKARA

Yatırım Teşvik Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yürütülmesine İlişkin Yetkilendirme Tebliği / 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu Uygulama Yönetmeliği kapsamında Teşvik ve Yabancı Sermaye Bilgi Sisteminde (E-TUYS) işlem yapabilmek için yetkilendirme başvuru belgeleri tamamlanmış olup ekte sunulmuştur.

Bilgileri ve gereğini arz ederim.

Yatırımcı Kaşe İmza

EKLER

1- Taahhütname

2- İmza sirküleri

3- Kullanıcı Yetkilendirme Formu

 

E-Tuys Yetkilendirme Dilekçe Örneği

E-Tuys Yetkilendirme Taahhütname Örneği

E-TUYS Azilname Örneği