PANSİYON TURİZM İŞLETME BELGESİ

Pansiyon Nedir?
Pansiyon konaklama hizmeti vermek amacıyla tamamen veya kısmen otele çevrilmiş yerdir.
Genellikle konaklamanın yanı sıra, ev sahibi tarafından yemek hizmeti de verilir. Bazı batılı ülkelerde sadece kahvaltı servisi yapan pansiyonlara B&B denir. B&B kavramı İngilizce bed and breakfast yani yatak ve kahvaltı sözcüklerinin kısaltılmış halidir.
Pansiyon kelimesi bazı ülkelerde ise misafirhane anlamına gelir.

Pansiyon kelimesi ile birlikte kullanılan turizm terimleri vardır. Tam pansiyon ve yarım pansiyon.
Tam Pansiyon
Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinin otel konaklama ücretine dahil olması anlamına gelir.
Üç ana öğünü ücret ödemeden yiyebileceğiniz konseptir.

Yarım Pansiyon
Sabah kahvaltısı, akşam yemeklerinin otel konaklama ücretine dahil olması anlamına gelir. Yarım pansiyon konaklama hizmeti veren otellerde sabah kalvaltısı ve akşam yemeğine ücret ekstra ödeme yapılmaz.

Pansiyon ne demek ve ne anlama gelir sorularını cevapladıktan sonra. Pansiyon turizm işletme belgesi nasıl alınır sorusuna gelecek olursak.

 

Pansiyon turizm işletme belgesi almak için istenilenler.
Pansiyonlar; bu Yönetmelikte yer alan turizm tesisleri ve konaklama tesislerinin asgari niteliklerini sağlayan, yönetimi basit, yemek ihtiyacının idare tarafından sağlanabildiği veya müşterilerin kendi yemeklerini bizzat hazırlayabilme imkânı bulunan, en az beş, en fazla yirmibeş odalı tesislerdir.
(2) Pansiyonlarda;
a) Giriş holü,
b) Oturma, yemek ve kahvaltı ihtiyacını karşılayabilecek kapalı mahal (yazlık tesislerde bir kısmı açık olabilir),
c) Yemek ihtiyacının işletme tarafından verilmemesi durumunda, pansiyon mutfaklarında ihtiyacı karşılayacak sayıda; buzdolabı, pişirme ve ızgara donanımı, bulaşık yıkama, hazırlık ve malzeme istif yerleri, servis malzemeleri ve dolapları bulunur.

Pansiyon turizm işletme belgesi almak isteyenlerin bazılarını yukarıda sıraladığımız hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.