İçeriğe geç
Anasayfa » YAZILAR » TURİZM BELGELERİ » 2. Sınıf Lokanta Turizm İşletme Belgesi Olurmu

2. Sınıf Lokanta Turizm İşletme Belgesi Olurmu

2. Sınıf Lokanta Turizm İşletme Belgesi Olur mu

Turizm işletme belgesi almak isteyenlerin dikkatine!

2. sınıf lokanta turizm işletme belgesi otel bünyesinde değerlendirildiğinden, bağımsız bir yerde işletilen lokantaya 2. sınıf lokanta turizm işletme belgesi verilmez.

Halk dilinde içki ruhsatı, turizm ruhsatı, turizm bakanlığı belgesi diye adlandırılan belge 1. sınıf lokanta belgesidir. Turizm bakanlığının istemiş olduğu kriterleri sağladığınızda ve yapılan denetim sonucunda bakanlıkça uygun görüldüğünde 1. sınıf lokanta belgesi alabilirsiniz. Daha önceden müstakilen 2. sınıf, 3. sınıf lokanta belgesi verilebiliyordu. Şimdi ancak otel bünyesinde 2. sınıf veya 3. sınıf lokantanız olabiliyor.

Örneğin: 3 yıldızlı otel olabilmeniz için 2. sınıf lokantanız olması gerekiyor.

Turizm Bakanlığının İstemiş Olduğu Kriterlerden Bazıları: En az 120 m2 çay pasta salonu, en az 170 m2 restoran, en az 50 m2 mutfak, bay bayan personel soyunma giyinme yeri, idari ofis vs.

Anıtlar kurulundan tescilli binalarda m2 şartı aranılmaz. Bu tip tescilli binalarda faaliyet gösterecek turistik işletmeler için özel tesis belgesi talep edilir.

Turizm Belgesi Masrafları Listesi:

Yukarıda sıralamış olduğumuz harç listesindeki tutara plaket ücretini eklemeniz gerekmektedir. Harçlar turizm işletme belgesi talebeniz uygun görüldüğünde yatırılır. Harç yazısı çıkmadan belge ücretleri, plaket ücreti yatırılmaz.

Yer kiralarken veya satın alırken özellikle m2 uygunluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ankara Danışmanlık

Ankara Danışmanlık
1
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Danışmanlık hizmeti almak istediğiniz konuyu lütfen yazın.
(Danışma hattı değildir. Sadece hizmet sağladığımız konular ile ilgili danışmanlık yapıyoruz.)
Please write the subject you would like to receive consultancy service.
ANKARA DANIŞMANLIK