MOTELLERİN ÖZELLİKLERİ

Genellikle işlek karayolları üzerinde bulunan, motorlu taşıtlarla ya da taşıtlarıyla yolculuk edenlerin arabalarını güvenlik içinde park etmelerine olanak veren, barınma, yeme içme vb. gereksinimlerini karşılayan otellerdir.

 

MOTELLERİN ÖZELLİKLERİ

Motel Turizm İşletme Belgesi İçin İstenilen Özellikler;
Moteller, bu Yönetmelikte yer alan turizm tesisleri ve konaklama tesislerinin asgari niteliklerini sağlayan, yerleşim merkezleri dışında, karayolu güzergâhı veya yakın çevrelerinde inşa edilen, motorlu araçlarıyla yolculuk yapanların konaklama, yeme-içme ve araçlarının park ihtiyaçlarını karşılayan en az on odalı tesislerdir.
(2) Motellerde;
a) Tesisin kolayca bulunmasını ve görülmesini sağlayan yol ve yön işaretleri, otopark ile diğer hizmet tesislerini gösteren işaretler,
b) Yeterli aydınlatma ile iyi bir çevre düzenlemesi,
c) Resepsiyon ve kapasiteye yeterli bekleme bölümünden oluşan lobi,
ç) Kahvaltı salonu (yeterli büyüklükte oturma alanı ve servis mutfağı veya lokanta bulunması durumunda bu mahaller kahvaltı verme amaçlı da kullanılabilir, yazlık tesislerde bu amaçla kullanılan salonun bir kısmı açık olabilir),

d) Yönetim odası,
e) Genel mahallerde sıcak ve soğuk içecek ve basit yiyecek hizmeti,
f) Genel mahallerde kablosuz internet hizmeti,
g) Satış ünitesi,
ğ) Oda sayısının yüzde sekseni oranında otopark, bulunur.
(3) Motellerde trafik gürültüsüne karşı gerekli önlemler alınır.

Yukarıda sıralamış olduğumuz nitelikleri taşıyan tesislere alınan motel turizm işletme belgesi ile alkol ruhsatı alınamaz.