İçeriğe geç
Anasayfa » GASTRONOMİ TESİSİ TURİZM İŞLETME BELGESİ İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ŞARTI

GASTRONOMİ TESİSİ TURİZM İŞLETME BELGESİ İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ŞARTI

GASTRONOMİ TESİSİ TURİZM İŞLETME BELGESİ İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ŞARTI

Gastronomi Turizm Belgesi almak isteyenleri ilgilendiren yönetmelik değişikliği resmi gazetede yayınlandı.
Yönetmelik değişikliği ile ancak;
Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanlar Gastronomi Tesisi Açabilecek
MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) ile yapılan düzenlemeyle, gastronomi alanında mesleki yeterlilik belgesi olanlara gastronomi tesisi açabilme ve tesislerde mutfak şefi olarak çalışabilme imkanı getirildi.

 

 

MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu)’nca yapılan düzenlemeyle, gastronomi alanında mesleki yeterlilik belgesi olanlara gastronomi tesisi açabilme ve tesislerde mutfak şefi olarak çalışabilme imkanı getirildi.

“Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazetede yayımlandı.

Buna göre, gastronomi tesislerinin sağlaması gereken niteliklerin belirtildiği 26. maddedeki düzenlemeyle gastronomi tesislerinin sağlaması gereken nitelikler arasına MYK mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı da eklendi.

Düzenlemeyle tesis sahibinin veya ortağının gastronomi dalında MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen mesleki yeterlilik belgesi bulunması durumunda gastronomi tesisi belgesi alabilecekler.

Ayrıca, bu tesislerde istihdam edilen mutfak şefi için gastronomi alanında, ulusal veya uluslararası örgün eğitim kurumlarından diplomasının veya MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen mesleki yeterlilik belgesinin bulunması şart olacak.

MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında teorik ve uygulamalı sınavlara girip, gastronomi alanında mesleki yeterlilik belgesine hak kazanmış kişilerin gastronomi tesisi açabilmesinin ve gastronomi tesislerinde mutfak şefi olarak çalışabilmesinin önü açıldı.

Kaynak: AA