İçeriğe geç
Anasayfa » GASTRONOMİ BELGESİNİN AVANTAJLARI

GASTRONOMİ BELGESİNİN AVANTAJLARI

GASTRONOMİ BELGESİNİN AVANTAJLARI

Gastronomi belgesinin avantajları son zamanlarda sık, sık sorulmaya başlandı. Gastronomi turizm belgesi nin avantajları ve dezavantajlarını merak edenler için konu ile ilgili bilgilendirme yazısı yazmaya karar verdik.
Peki gastronomi belgesinin avantajları nelerdir?

Gastronomi Turizm Belgesinin Avantajları:

1 – Gastronomi belgesi ile TABDK dan açık içki satış belgesi alınabilir.
2 – Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından marka hakları korunur.
3 – Gastronomi belgesine sahip olan işletmeler yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetlenir.
4 – Gastronomi belgesi ile çalışma saatlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu saatlere göre tesisin yönetimi ayarlayabilir.
5 – Müşteri açısından tesisin güvenilirliğine katkı sağlar.

 

Gastronomi Belgesi’ne sahip olan işletmeler yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetlenir.
Gastronomi belgesi alanların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından marka hakları korunur.
Gastronomi Turizm Belgesi alan işletme TABDK alma hakkı kazanır.
Gastronomi Turizm Belgesinin sunmuş olduğu avantajlardan biri diğeri ise çalışma saatleridir.

Gastronomi sertifikasının avantajları ise;

Önce ki nesiller ilk mutfak deneyimlerini annesinin yanında edinmişken, yeni nesil meraklıların mutfak sanatlarına olan iştahı gün geçtikçe artmaktadır. Annem de bir şefti ifadesinin dışında çocuklarının yemek tutkusunun gerçek olduğunu anlayan aileler şeflik eğitimine küçük yaşda başlaması için cesaretlendiriyorlar.

Yükselişteki şefler için, bir zamanlar gastronomi eğitimi almak dikkate değer kariyerlerine, mutfak bakış açılarına gıpta ile bakılan bir özgeçmişe sahip oluyorlar.

“Ye, Sev, çalış, yaşa”, yeni nesil şefler ve gurmeler için mantra olabilir.

En iyi restoran yöneticilerinden, finans gurulardan ve başarılı şeflerden oluşan yeni ekipler artık uluslararası çapta olan ve franchise işletmelerini içeren girişimlerini yönetmek için ortak olarak hareket ediyor. Ticari markalı restoranlar yeni ürünlerini içerecek şekilde yemek servisinin çok ötesine geçmeye çalışıyorlar. Bu tip başarılara şahit olanlar da gastronominin avantajlarından etkileniyorlar.

Bu avantajlı gastronomi sanatı gelişmeleri doğrultusunda gastronomi sertifikası alıp işini kurmaya çalışanların sektöre rağbet etmesi de gün geçtikçe artıyor.

 

 

Gastronomi tesisleri de yeni nesil hizmet anlayışıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gastronomi belgesi alarak turistik müessese olmak için müracaat ediyorlar.