İçeriğe geç
Anasayfa » GASTRONOMİ BELGESİ NEDİR

GASTRONOMİ BELGESİ NEDİR

GASTRONOMİ TURİZM BELGESİ NEDİR

GASTRONOMİ NEDİR?

Gastronomi kelimesi son zamanlarda çok sık duyulmakla beraber meslek olarak yaygınlık kazanmaktadır. Üniversiteler de eğitimi verilen bu meslek dalına adını Fransız yazar Joseph Berchoux tarafından 1801 yılında yemek kanunu olarak olarak çevrilmiştir. Günümüzde gastronominin anlamı yemek sanatı veya yemek bilimi diye biliniyor.

 

GASTRONOMİ BELGESİ NEDİR?

Gastronomi belgesi; yemek kültürünün bir turizm ürünü haline getirilerek müşteriye sunulduğu, yöresel, geleneksel, ulusal veya uluslararası özellik taşıyan mutfak ile yiyecek içecek servisinin yapıldığı, ülke turizmine katkı sağladığı değerlendirilen ve bu yönleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmeleri uygun görülen yeme / içme tesislerine verilen belgedir.

Gastronomi belgesi, kaliteli yeme içme tesislerinin oluşturulması, geliştirilmesi ve bunların belgeye bağlanarak işlerinin artırılması, yeni turizm tesisi açılması,, mevcut turizm tesisleri geliştirilmesi, turizm tesislerinin niteliklerini ve kalitelerini artırarak arasında standart bir birlik sağlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geliştirilen ve  “Turizm İşletme Belgesi”ne ilave edilen  tesis türüdür.

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş kontrolörü Cengiz Dönmez’in gastronomi tesisi belgesi bilgilendirme toplantısında ki konu ile ilgili ifadesi.

Aslında Turizm sektörü genel olarak konaklamayı içeriyor fakat turizm gelirini arttırmak için konaklamanın yanında kaliteli yardımcı ve tamamlayıcı hizmetleri de sunmak lazım gerekir diye düşünüyorum. Bunların başında da Gastronomi geliyor. İşte bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanlığı eski dönem belgelerin yerini alacak Turizm İşletme Belgesi‘ni geliştirdi. Bakanlık piyasada olan bu ihtiyacı öngörüp yönetmeliğin 26’ıncı maddesiyle Gastronomi Tesisleri adı altında bir tür ilan ederek, bunun temel amacını da turistlerin ülkemizde olan ortalama harcamasının arttırılması olarak belirlemiş oluyor. Sadece konaklama sunulup, otel satılıyor ama turistin otelden çıktığı zaman para harcayacağı ve kaliteli hizmet alacağı tesislerinde geliştirilmesi gerekiyor. Bunların içinde de en önemlisi yeme içme tesisleri olarak kritik önem taşıyor. Gastronomi tesisleri ile Bakanlığın hedefi, kaliteli yeme- içme tesislerinin oluşturulması, geliştirilmesi ve bunların belgeye bağlanarak işlerinin artırılmasıdır. Yani bu belgeyle yeni turizm tesisi açılmasına olanak sağlanacak, mevcut turizm tesisleri geliştirilecek, turizm tesislerinin nitelikleri ve kaliteleri artacak ve bu tesisler arasında standart bir birlik sağlanacaktır kanaatindeyim.

GASTRONOMİ BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Gastronomi belgesi yani gastronomi ile ilgili turizm işletme belgesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınır. Gastronomi sertifikası ise bununla ilgili eğitim kurumlarında eğitime, gastronomi kurslarında kursa katılarak başarı gösterildiğinde alınır.

GASTRONOMİ BELGESİ NE İŞE YARAR

Gastronomi belgesi yani gastronomi turizm işletme belgesi alan tesisler turizm ruhsatına sahip olduklarından denetimi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılır. Açık, kapalı saatleri işletme tarafından belirlenir. Gastronomi belgesi alan işletmeler isterlerse TABDK’dan satış izni alabilirler. Belgenin sağladığı faydalardan bir tanesi de işletmeye sağladığı kalitedir diyebiliriz. Çok merak edilen konu olan gastronomi belgesi ne işe yararı kısaca böyle özetleyebiliriz.