İçeriğe geç
Anasayfa » YATIRIM TEŞVİK BELGESİ İPTAL OLURSA

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ İPTAL OLURSA

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ İPTAL OLURSA

Yatırım teşvik belgeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yabancı Sermaye ve Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından resen iptal olmuş ise ve yatırım teşvik belgesini kullanarak yatırım yapmış iseniz;

Öncelikle yatırım teşvik belgesinin kullanıp kullanmadığınız önemlidir. Eğer belge ile herhangi bir yatırım indiriminden yararlanmamış iseniz ve belgeyi hiç kullanmamış iseniz problem yok demektir. Sizin iptal başvurusu yapmanız gereken teşvik belgesi Bakanlıkça resen iptal edilmiş demektir. 

 

Fakat yatırım teşvik belgesi ile yatırım yapıp teşvik belgesini kullanmış iseniz ve belgeniz iptal olmuşsa şirketinizin bağlı bulunduğu vergi dairesi harekete geçip kullanmış olduğunuz yatırım indirimlerini yasal faiziyle geri isteyecektir. Yatırım teşvik belgeleri zamanında kapatılmamış ise bu yatırımcıyı zor durumda bırakabilir. Vakit kaybetmeden teşvik belgesi kapatma işlemlerini gerçekleştirirseniz resen iptal olmuş olsa bile vergi dairesi ile problem yaşamazsınız. Önemle duyurulur..

Yatırım Teşvik Belgesi İptal Olanların Yapması Gerekenler

Yatırım teşvik belgesi resen iptal olmuş ise yatırım teşvik belgesi tamamlama vizesi işlemlerinde istenilen belgelerle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yabancı Sermaye ve Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekmektedir. Başvuruyu değerlendiren bakanlık expertiz yaptırmak için personelini veya kırsal kalkınma ajansını görevlendirir. Expertiz raporu ve sunduğunuz diğer belgelerle yatırım teşvik belgesi kapatma işlemleriniz gerçekleştirilmiş olur. Bunun için belgeleri eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir. Meşakkatli bir süreç gibi görünse de, sizin için vergi dairesince yasal faiziyle tahsil edilmesinden daha iyidir.