İçeriğe geç
Anasayfa » Çeşme Alaçatı İçin Turizm Yatırımı Belgesi Alınmadan inşaat Ruhsatı Verilemez

Çeşme Alaçatı İçin Turizm Yatırımı Belgesi Alınmadan inşaat Ruhsatı Verilemez

Çeşme Alaçatı İçin Turizm Yatırımı Belgesi Alınmadan İnşaat Ruhsatı Verilemez

Çeşme Alaçatı Turizm planlarına eklenen plan notu değişikliği ile birlikte artık turizm yatırım belgesi olmayan oteller için yerel yönetimler inşaat ruhsatı veremeyecekken bu durum tapuya da şerh olarak düşülecek.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çeşme Alaçatı Turizm Merkezi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Revizyonu ile Çeşme Alaçatı Turizm Merkezi 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Revizyonunda plan notu değişikliğine gitti.

Askıya çıkan plan notlarına (Bu alanlarda yapılacak tesislerde 2634 sayılı turizmi teşvik kanunu uyarınca çıkarılan “Turizm tesislerinin niteliklerine ilişkin yönetmelik” hükümlerine uyulması zorunludur. Pansiyon ve apart oteller hariç turizm yatırımı belgesi alınmadan inşaat ruhsatı verilemez. Tüm tesisler için turizm işletme belgesi alınması zorunludur) ifadeleri eklendi.

Plan değişikliği ile Çeşme’de turizm teşviki alanların otellerin sonrasında rezidanslara ve konutlara çevrilmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Belediyeler, turizm yatırımı belgesi alınmadan inşaat ruhsatı veremeyecek.

Çeşme’de yakın zamanda çok sayıda 5-6 katlı yapı otel olarak inşa edildikten sonra konuta çevrilmiş ve tapuda hisse payı üzerinden satılmıştı. Yeni düzenlemede turizm tesisi tapuya şerh olarak düşecek ve satışı da mümkün olmayacak.

AYKIRILIK TESTİP EDİLİRSE İPTAL EDİLECEK
Plan değişikliğini değerlendiren Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler “Plan değişikliği, Turizm Teşvik Kanunu’nun yüzde 100 uygulanmasını istiyor. Bu kanuna pansiyon ve apart oteller hariç diğer turizm merkezlerinin kesinlikle turizm yatırım belgesi alması gerekiyor. Öncesinde yerel yönetimler turizm yatırımı belgesi olmadan inşaat ruhsatı veriyordu. Ancak artık mümkün olmayacak. Yeni bir şart getiriliyor. Bu durum tapuya da şerh olarak düşülecek. Amaç dışı kullanılırsa kanununa aykırılıktan iptal işlemi uygulanacak. Bu kat mülkiyeti verilmesine de engel” dedi.

Kaynak Egedesonsöz