YATIRIM TEŞVİK BELGESİ HARÇLARI

 

Yatırım teşvik belgesi kaç para, yatırım teşvik belgesi masrafı sorusuyla sık, sık karşılaşmaktayız.

Yatırımları teşvik etmek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen yatırım teşvik belgesi ile yatırım indirimlerinden ve diğer teşvik unsurlarından yararlanmak isteyenler yatırım teşvik belgesi almak istiyor. Peki yatırım teşvik belgesi harçları ne kadar, halk ağzıyla yatırım teşvik belgesi kaç para.

Yatırım Teşvik Belgesi Harçları
Numara : 6
Tarih : 7.1.2022

Yatırım Teşvik Belgesi Başvuru ve Revize İşlemlerinde Ücret Alınmasına
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı internet sitesinde yapılan 04.01.2022 tarihli duyuruya göre 01.01.2022 tarihi itibariyle Yatırım Teşvik Belgesi başvuru ve revize işlemlerinde ücretlendirme sistemine geçilmiştir.
Teşvik uygulama ve yabancı sermaye genel müdürlüğünün belirlediği rakamlar:

 

 

 

 

–  Yatırım teşvik belgesi harçları ile ilgili listedeki hizmetlere ilişkin ücretlere % 18 KDV dahildir.
– Yatırım teşvik belgesi masrafları ile  ilişkin ücretler peşin alınır. Gerçek veya tüzel kişilik tarafından yatırılan ücretler işlem yapıldıktan sonra iade edilmez.
– Yatırım teşvik belgesi harcamaları ile ilgili başvuru esnasında alınan ücret, başvuru yapılan yılın birim fiyatı üzerinden tahsil edilir. Hizmet sonraki yılda tamamlanmış olsa bile yıl içi fiyat farkı uygulanmaz.

Ancak başvuru için ayrı, düzenlenecek belge için ayrı ücret alınacağı durumlarda; belge için belgenin onaylandığı tarihteki birim fiyat uygulanır.
Yatırım teşvik belgesi harçları ilgili yapılan müracaat sonrasında işlem yapılması, başvurunun olumsuz sonuçlandırılması, eksik belgenin süresi içerisinde tamamlanamaması, işlem yapılmış başvurunun gerçek veya tüzel kişilik tarafından geri çekilmesi halinde işlem ücretleri geri iade edilmez, sonraki başvurular ve diğer işlemler için kullanılamaz.
– Yatırım teşvik belgesi harçları birim fiyat listesinde belirlenen tüm hizmetlerden müracaat sırasında alınan bedeller, sertifika ve/veya belgelerin tanzim edilmesinin uygun görülmemesi durumunda da hizmetin gerçekleşmesi nedeniyle iade edilmez.
– Yatırım teşvik belgesinin zayi olması halinde yeni belge düzenlenmesinde belge bedelinin tam ücreti alınır. Bu madde E-Tuys uygulamasından önce alınan yatırım teşvik belgeleri için geçerlidir. Yeni yatırım teşvik sisteminde yatırım teşvik belgesi id numarası ile tanımlanmaktadır. Yani basılı belge verilmemektedir.
– Yatırım teşvik belgesi müracaat dosyasında eksik evrak olması durumunda tekrar ücret yatırmadan eksik evrakların tamamlanması için ek süre 30 gün olarak belirlenmiştir.

Yatırım teşvik belgesi almak isteyen ve masraflarının ne kadar olduğunu, yatırım teşvik belgesi kaç para diye merak edenler için umarız gerekli bilgiyi vermişizdir.