Yeni Teşvik Yasası

Yeni Teşvik Yasası

Yeni teşvik yasası Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı paketi   Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni açıklanan yeni teşvik paketini Cumhuriyet döneminin en kapsamlı paketi olarak değerlendirdi. Yatırımcıları yatırım yapmaya davet eden Bakan Şimşek, pakette kaçırılmayacak fırsatların verildiğini söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Şanlıurfa’da bir takım temaslarda bulunuyor. İlk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nca düzenlenen, 2011 yılı değerlendirme ve 2012 yılına stratejik bakış toplantısına katıldı. Burada teşvik yeni teşvik siteminin getirilerine değindi. Yeni teşvik sisteminde Şanlıurfa’nın tam merkezde yer aldığını söyleyen Şimşek, Doğu ve Güneydoğu’da az gelişen illerin 6. Bölgede yer aldığını anımsattı. Yeni teşvik paketi işe bölgede yatırımların canlandıracağını vurgulayan Şimşek, biraz cesareti olan, biraz bu konulara meyilli herkesin hemen bu teşvik sistemini fırsat bilerek yatırıma başlamasını öngördüklerini söyledi. Yeni teşvik sistemi için kaynağa ihtiyaç olduğunu kaydeden Şimşek, bu anlamda maliyecilere iş düştüğünü ifade etti.

2011 YILI BEREKETLİ GEÇTİ

Bakan Mehmet Şimşek 2011 yılında büyük performans gösterdiklerini aktardı. Şimşek, bütçe açığını 13 milyar dolar gerilettiğini söyledi. Son yılların ekonomik verilerini değerlendiren Şimşek, 2010 yılındaki bütçe açığını 2011 yılında büyük ölçüde kapattıklarını belirtti. Şimşek, “2010 yılında bütçe açığımız yaklaşık 40 milyar dolar civarlarındadır. Çok iyi, çok güçlü bir performans ortaya koyarak biz de bu açığı 2011 yılında yaklaşık 17 milyar dolar indirdik. Ve bu da gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 1,3’üne denk gelmektedir.” dedi.

KAMU ALACAKALRININ YAPILANDIRILMASINDA YÜZDE 80 BAŞARI SAĞLANDI

Son yapılan yapılandırma hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Şimşek, kamu alacaklarının yapılandırmasında yüzde 80 gibi bir başarının sağlandığını söyledi. Rakamların kısa süre içerisinde açıklanacağını kaydeden Şimşek, başarının yüzde 80’lerde tahsilatın ise yüzde 40’larda olduğunu ifade etti. Şimşek, bu başarıda gelir idaresi, vergi dairesi başkanlıklarının, defterdarların büyük emeğinin olduğunu anlattı.

Son yapılandırmanın Cumhuriyet tarihindeki en kapsamlı yapılandırma olduğunun altını çizen Şimşek şu ifadelere yer verdi: Bugüne kadar en azından son taksit itibarıyla söyleyebilirim. Bu rakamlar açıklandı, açıklanacak herhalde, yüzde 80 gibi hala bir performansı devam ettiriyoruz. Ve bugüne kadar da tahsilat oranı yüzde 40’lar civarındadır. Çok ciddi yani 5,2 milyon mükellefimizi kapsayan yaklaşık 40 milyara yakın bir yapılandırma gerçekleştirildi. Bu yapılandırma, bugüne kadar yapılan yani Cumhuriyet tarihindeki yapılandırmaların en başarılısıdır. Tabii çok kapsamlı bir barış projesiydi fakat performans da ortada.

İl Defterdarlarının katıldığı toplantıda ‘bu başarılar karşısında rehavete düşmeyin’ diyerek defterdarlara seslenen Şimşek, defterdarlardan mükelleflerle sürekli diyalog halinde bulunmasını istedi. Defterdarları, defterdarlıkta oturmama noktasında uyaran Şimşek, “esnafın derdini dinleyeceksiniz. Onları tebrik edeceksiniz. Tespitlerde bulunacaksınız.” dedi.

FİKRİ VE PROJESİ OLAN, AZ DA İMKANI VARSA YATIRIM YAPABİLİR

Daha sonra mali müşavirleri toplantısına katılan Şimşek, burada da yeni teşvik paketi üzerinde uzun uzun konuştu. Yeni teşvik paketinin başta Şanlıurfa olmak üzere bölgede yatırım yapabilecek herkesin önünü açtığını sözlerine ekleyen Şimşek, yatırım fikri ve meyli olan herkesin yatırım yapması gerektiğini belirtti. Şimşek, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü: “Başta Urfa olmak üzere bu bölgemize ve tüm Türkiye’mize Hakikaten çok ciddi yatırım desteklerini içeren bir projedir. Cumhuriyet tarihinin en güçlü yatırım desteği bu dönemde dün açıklanan proje ile ortaya çıkmıştır. Düşünebiliyor musunuz 10 yıl SGK işveren payı ödeniyor. Gelir vergisi sıfıra iniyor, yer mi istiyorsunuz buna benzer kurumlar vergisinden, gelir stopajına bir sürü boyutu ile hakikaten muazzam bir destek var. Bence imkanı olan az biraz fikri olan, projesi olan herkesin yatırımlara başlaması gerekir. Bu büyük bir fırsat daha fazlasını bilmiyorum.”

Daha sonra Dergah Camii’ne geçerek burada Cuma namazını kılan Şimşek, oradan da Balıklıgöl’ü ziyaret etti. Balıklıgöl ziyaretinden sonra öğle yemeği için Hacı Bekir sofrasına geçti. Daha sonra AK Parti il teşkilatını ziyaret etmesi beklenen Şimşek, oradan da polisevine geçerek şehit aileleri ile görüşmesi ardından da Vali Celalettin Güvenç’i makamında ziyaret etmesi planlanıyor.

Yeni Teşvik Yasasından Yararlanmak İçin

Yeni Yatırım Teşvik

Yorum yapın

15 + sixteen =

Ankara Danışmanlık