Yeni Teşvik Sistemi İle Yatırım Teşvik Belgesi Arttı

Yeni Teşvik Sistemi İle Yatırım Teşvik Belgesi Arttı

Yatırım teşvik belgesi ve sabit yatırım tutarının arttığını söyleyen ekonomi bakanı Zafer  Çağlayan bu yılın Temmuz / Kasım döneminde düzenlenen yatırım teşvik  belgesi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24, sabit yatırım  tutarının da yüzde 23 arttığını bildirdi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada,

Yeni teşvik sisteminin meyvelerini vermeye başladığını belirterek 20 Haziran’dan Kasım ayı  sonuna kadar bin 925 adet yatırım teşvik  belgesi düzenlendiğini ifade etti.

Yeni teşvik sistemine göre düzenlenen teşvik belgesi sayısının, yeni  teşvik uygulamalarının olumlu sonuçlarını net bir şekilde gösterdiğine  dikkati çeken Çağlayan, şu bilgileri verdi: Söz konusu belgelerin, 23,6 milyar lira sabit yatırım, 77 bin  889 kişilik istihdam öngördüğünü kaydeden Çağlayan, öngörülen istihdamın 66 bin  251’nin yerli, 11 bin 638’inin de uluslararası sermayeli şirketlere ait olduğunu  ”22,8 milyar lira tutarında bin 887 belge düzenlenen 2012 yılı Temmuz-Kasım  döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre belge adedi bazında yüzde 24’lük  ve sabit yatırım tutarı bazında yüzde 23’lük bir artış gerçekleşmiştir. Aynı  şekilde 2012 yılı Temmuz / Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre  bölgesel yatırımlarda belge adedi bazında yüzde 110’luk ve sabit yatırım tutarı  bazında yüzde 109’luk bir artış söz konusudur. Yeni teşvik sistemin zamanla daha  iyi tanınması ile yerli ve yabancı yatırımlar daha da artacaktır. Bunun için  gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında gerçekleştirdiğimiz tanıtım  etkinliklerin sonuçlarını önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz. Teşvik sistemi  ekonomimiz için bir şans. Cari açığın ilacı olacak stratejik yatırımlarda  yakında önemli artış bekliyoruz. 20 Haziran’dan itibaren düzenlenen teşvik  belgeleri yeni teşvik sisteminin ayar tutmaya başladığını göstermektedir. İhracata dayalı üretim ve  büyüme stratejimizin en önemli ayağını oluşturan yeni teşvik sisteminin olumlu  sonuçlarını önümüzdeki dönemde üretim ve ihracat artışı sağlayarak, cari açığı  daha da azaltarak ve işsizliği düşürerek hep birlikte göreceğiz.” dedi.

Yatırım Teşvik Belgesi İçin

Yeni Yatırım Teşvik

 

Yorum yapın

11 + three =

Ankara Danışmanlık