Yeni teşvik (SGK teşviki uygulanacak iller)

Yeni  teşvik (SGK teşviki uygulanacak iller)

Resmi gazeteden yayınlanan sigorta primine esas kazanç alt  sınırı üzerinden uygulanacak ilave puanın uygulanacağı iller ve uygulama süresi  hakkındaki karar: Bu karara göre belirlenen 10 ve üzeri sigortalı çalıştıran 52  yerde faaliyet gösteren özel sektöre ait iş yerlerini kapsayacak. Malüllük,  yaşlılık ve ölüm sigorta primi işveren hissesinde 5 puanlık prim teşvikine  ilave, Sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere 6 puan  ilave edilmek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanacak.

Belirlenen iller: Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis,  Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van,  Bozcaada ve Gökçeada için de faaliyet gösteren iş yerleri için ise 31 Aralık  2018’e kadar. Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ,  Erzincan, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya,  Nevşehir, Rize, Sivas, Trabzon ve Uşak’ta faaliyet gösteren iş yerleri için 31  Aralık 2016’ya kadar; Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun,  Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli ve  Yozgat’ta faaliyet gösteren iş yerleri için 31 Aralık 2017’ye kadar   uygulanacak.

Sigorta primi teşvikinden yararlanamayan işyerleri ile sigorta  primi teşvikinden yararlanmakta olan işyerleri hakkında bu karar hükümleri  uygulanmayacak.  Sigorta primi işveren hissesi desteğinin uygulanması ile  ilgili işlemler Sosyal Güvenlik Kurumunca ilgili mevzuat çerçevesinde  yürütülecek.

İşyerleri 1 yıl destek unsurlarından yararlanamayacak

Sigorta primi teşvikinden haksız olarak faydalanıldığının  tespiti halinde yararlanılan teşvik tutarı  gecikme cezası ve zammı ile işverenden tahsil edilecek. Yapılan kontrol ve  denetimlerde, çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya  bildirilen sigortalının çalışmadığının tespit edilmesi halinde tespit edilen  işyerleri 1 yıl süreyle destek unsurlarından yararlandırılmayacak.

Teşvik Belgesi Almak İçin

Yeni Yatırım Teşvik

Yorum yapın

two × one =

Ankara Danışmanlık