Yatırım Teşvik Paketinin İç Talebin Canlanmasında Önemli Fonksiyonu Olacak

Yatırım Teşvik Paketinin İç Talebin Canlanmasında Önemli Fonksiyonu Olacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci CNBC-e yayınında aşağıdaki konulara değindi.

Yatırım teşvik paketinin iç talebin canlanmasında önemli fonksiyonu olacağını ifade eden Zeybekci; “İnteraktif bir teşvik paketi var, ihtiyaca göre değişiklik olabiliyor. Açıklanan yeni paket yatırım indirimlerinin süresini kısaltıyor. Yatırım artık yatırım anından itibaren teşvik ediliyor. Yatırım teşvik paketi Maliye Bakanlığı’na yük getirmeyecek. Maliye’nin gelirlerinde bence düşüşten çok artış olacaktır. Asıl yatırım teşvik Doğu ve Güneydoğu’yu uçuracak teşvik çözüm sürecidir. 2014’te ilk defa Ar-Ge’nin milli gelire oranında yüzde 1’i aştık ama yeterli değil. 2023’te ar-ge’nin milli gelire oranı yüzde 2-2,5’i geçmeli. Teşvikler ve ar-ge bütçesini potansiyelimiz olan alanlarda kullanmalıyız.” ” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, büyüme oranlarının yeterliliği konusundaki sorulan soruya;  “Çok başarılı bir büyüme gerçekleştirdik. AB’deki 25 ülkeden daha iyiyiz. Dünyada ilk 10 içindeyiz. Ama yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir. İşsizlik artışta, Türkiye yüzde 5’in altında bir büyümeye razı olmamalı. Yüzde 2,9 yeterli değildir.” Zeybekci, 25 bin dolarlık 2023 hedefi için işgücüne yüzde 70 katılım gerektiğini, yüzde 3’ün yeterli olmadığını söyledi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi “Cari açık/Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yıl sonunda % 4’e gelecek, artık sorun cari açık değil, büyüme. İlk çeyrekte büyüme yüzde 1,5’lerde gelirse yıl sonu hedefine gidilir. 2015’te büyüme rakamlarında negatif revizyon öngörmüyorum. 2015 yılı büyüme rakamlarının ve dengelerinin güçlü olmasını bekliyorum” dedi. İhracat rakamlarına da değinen Zeybekci, “3 ayda ihracat yüzde 7 düştü, parite geçen yılla aynı olsa yüzde 1 artacaktı. İhracatta parite etkisinin yanında emtia fiyatlarındaki düşme de etkili oldu” diye konuştu.

Yorum yapın

nineteen − 9 =

Ankara Danışmanlık