Yatırım Teşvik Belgesi paketinden vergi indirimi çıktı

Yatırım Teşvik Belgesi Paketinden Vergi İndirimi  Çıktı

Yatırım teşvik  belgesi paketinden vergi indirimi çıktı Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz hafta  piyasaların canlandırılmasını sağlamak amacıyla hazırladıkları teşvik paketinin içeriğine yönelik açıklamalarda bulundu.  Teşvik paketi  özünde belli sektörlerde vergi indirimlerini ve kredi maliyetlerinin  azaltılmasını öngörüyor. Paketin ekonomiye maliyeti ise yaklaşık 5,5 milyar TL  olarak tahmin ediliyor.

Öncelikle vergi indirimlerini piyasanın uzun süredir  beklediğini belirtelim. Vergi indirimi beklentisi ile fiyatların düşeceğini  bekleyen tüketiciler bekleyiş içindelerdi. Fiyatların düşeceğini bekleyerek  tüketimlerini ertelemekteydiler. Beklentilerin uzun süre geçmeden karşılanması  bu açıdan oldukça önemli.

Yatırım teşvik  belgesi paketinden vergi indirimi çıktı.

Yatırım teşvik paketi büyük olasılıkla bugün Bakanlar Kurulu’nda kabul edilecek ve  yarından itibaren yürürlüğe girecek. Başbakanın açıklamasına göre pakette yer  alan vergi indirimleri beyaz eşya, otomotiv ve konut sektöründe olacak. Beyaz  eşyada %6,7 oranında uygulanan ÖTV’nin sıfırlanması, otomotivde %37 olan ÖTV  oranının %18,5 e, konutta da %18 KDV oranının %8 e çekilmesi bekleniyor.

Beyaz eşya sektöründe esasen bazı firmalar KDV ve ÖTV’yi  tüketiciye yansıtmadan kendileri karşılamakta. Böylece fiyatlar KDV ve ÖTV  toplamı kadar daha düşük seviyelerde. Yapılacak ÖTV indirimi bu firmalar  tarafından fiyatlara ayrıca yansıtılırsa çamaşır makinası, buzdolabı, bulaşık  makinası gibi eşyaların fiyatlarının epey makul seviyelere geleceğini ve  satışların ciddi oranda artacağını söylemek mümkün. Bu haber şüphesiz evlenmeyi  düşünen vatandaşlarımız için müjde niteliğinde olacaktır!

Otomotiv sektörü uzunca bir süredir ciddi oranda daralma  yaşadı. Satılamayan araçlar stoklarda birikti. Bu stokların erimesi açısından  otomobillerde ÖTV indirimi oldukça yararlı olacaktır. Zaten uzun süredir  otomotiv sektöründe ÖTV indirimi ile beraber fiyatlarda bir gerileme olacağı  beklentisi yaşanmaktaydı. Bu beklenti de otomobil talebini ertelemekteydi. Yani  otomobil alacak olanlar fiyatların ineceğini beklediği için alımlarını bir süre  daha bekletmekteydi.

İşte otomotiv sektöründe yapılacak ÖTV indirimi, bu gecikmiş  talepleri de canlandıracaktır. Fiyatların düşmesiyle beraber otomobil almak  isteyenlerin sayısının da artacağını düşündüğümüzde ÖTV indiriminin otomotiv  sektöründe çifte etki yaratacağını söyleyebiliriz. Fakat gözden kaçırılmaması  gereken husus indirimin devamlı olmayacağı, 3 ay süreyle uygulanacak oluşu.  Dolayısıyla otomobil alacak olanların bu süreyi geçirmemeleri gerekiyor.  indirimli vergi oranının uygulandığı dönemde satışlarda bir patlama yaşanabilir.

Konut sektöründeki indirim ise %18 olan KDV oranının %8’e  çekilmesi şeklinde gerçekleşecek gibi görünüyor. %18 KDV oranı, 150 m2’nin  üzerindeki konutlarda uygulanıyor. Bu konutlar çoğunlukla lüks konut  kategorisinde. 150 m2’nin altındaki konutlarda ise KDV oranı %1. 150 m2’nin  üstündeki konutlar için geçerli %18 oranının %8’e çekilmesi yüksek fiyatlı  konutlarda bir miktar fiyat gerilemesini sağlayacaktır. Ancak dar gelirli  vatandaşların talep ettiği %1 oranında KDV’ye tabi konutlarda vergi indirimi  olmayacak.

Aslında 150 m2’nin altındaki konutlara daha farklı teşvikler de  getirilebilirdi. Bu konuda bizim aklımıza gelen, 150 m2’nin altındaki konutların  alım-satımında ödenen tapu harcında ciddi bir indirim yapılabilirdi. Alıcı ve  satıcıdan ayrı ayrı binde 15 oranında (toplamda %3) alınan tapu harcının belli  süreyle alınmasından vazgeçilmesi bu konutların da satışında bir hareketlilik  sağlayabilir.

Bu vergi indirimlerini tamamlayıcı mahiyette tüketici kredile  maliyetleri de azaltılıyor. Tüketici kredilerinden alınan Kaynak Kullanımı  Destekleme Fonu 5 puan azalıyor. Böylece kredi maliyetleri azalacak ve  vatandaşlar daha düşük maliyetli tüketici kredisi kullanabilecek.

Neticede teşvik paketi  bir yandan belli sektörlerde vergi indirimleri öngörüyor ve iç talebin  artırılması amacıyla bu indirimleri düşük maliyetli tüketici kredileri ile  desteklemeyi hedefliyor. Krizi derinden hissettiğimiz bu dönemde bugüne kadarki  en etkin teşvik paketi  olacağa benzeyen bu paket piyasalarda hareketlenmeyi sağlayacak gibi gözüküyor.

Yatırım Teşvik Mevzuatı

Yorum yapın

12 + 9 =

Ankara Danışmanlık