Yatırım Teşvik Belgesi İle İlgili Planlanan Yeni Teşvikler

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ İLE İLGİLİ PLANLANAN YENİ DESTEKLER

– Yatırıma katkı oranının yüzde 200’e çıkarılması,
– Enerji tüketim harcamalarının yarısının 10 yıl bedelsiz karşılanması,
– 10 yıla kadar yatırım için faiz desteği sağlanması,
– Nitelikli personelin ücreti için asgari ücretin 20 katına kadar destek verilmesi,
– Yatırımın en fazla yüzde 49’una ortak olunması,
– Kamu alım garantisi.

Yatırım Teşvik Belgesi Kapsamın da Yapılan Yatırımlara Yüzde 200 Katkı
Önceki araçlara ilave olarak teşvik mekanizmasında kullanılması planlanan diğer araçlara da değinen Özlü, gündemlerinde yatırıma katkı oranının yüzde 200’e çıkarılması, enerji tüketim harcamalarının yarısının 10 yıl bedelsiz karşılanması, 10 yıla kadar yatırım için faiz desteği sağlanması, nitelikli personelin ücreti için asgari ücretin 20 katına kadar destek verilmesi,  yatırımın en fazla yüzde 49’una ortak olunması, kamu alım garantisi gibi konular olduğunu söyledi.

Reform Paketi Hazırlıkları:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bakanlık olarak, bütün bağlı kurumlarla birlikte, nitelikli üretime, Ar-Ge’ye, inovasyona, tasarıma, markalaşmaya odaklandıklarını kaydetti. Bu amaçla çok önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Özlü, “Sınai Mülkiyet Kanun Tasarımız, inşallah bu yıl sonuna kadar Meclis’te yasalaşacak. Bu kanun, marka, patent ve tasarımlarla ilgili başvuru süreçlerini kolaylaştıracak. Tescil işlemlerini hızlandıracak ve çok daha etkin bir koruma sitemi getirecek. Yine Üretim Reform Paketi’mizin hazırlık çalışmalarına da devam ediyoruz. Bu paketle, üretimin ve üretenin önündeki birçok engeli daha kaldıracağız. Yeni üretim alanları ve sanayi parselleri oluşturacağız. Sanayi parsellerinin gayrimenkul sektörünün elinde bir yatırım aracı olarak görülmesine son vereceğiz. Mevcut OSB’lerin ve sanayi sitelerinin niteliğini de artıracağız” diye konuştu.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederek sanayicilere seslenen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayicilerin yaptığı işin bu ülke için büyük önem taşıdığını, sanayicilerin bu ülkenin kahramanları olduğunu dile getirdi.

Yatırım teşvik belgesi ile ilgili yeni gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız..

Call Now Button