Yassıada ve Sivriada’ya Turizm Yatırım Belgesi

YASSIADA VE SİVRİADA’YA TURİZM YATIRIM BELGESİ

sivriada-yassiada-turizm-yatirim-belgesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açılan Yassıada ve Sivriada’ya Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “turizm yatırım belgesi” verildi.

Turizm yatırım belgesi bilgilerine göre,  yatırımı yapılacak Yassıada’da ki 378 yataklı 5 yıldızlı Otelde;

Birinci ve ikinci sınıf olmak üzere 950 kişilik lokanta + 190 kişilik pasta salonu + 100 kişilik gece kulübü + 2 adet masaj salonu + 500 kişilik konferans salonu + 2 adet kapalı yüzme havuzu + spor salonları + 20 araçlık kapalı otopark yapılacak.

92 bin metrekare büyüklüğündeki Sivriada’da ise; bin 961 kişilik kongre ve sergi salonu + bin 600 kişilik lokanta + kafeteryalar + 180 kişilik otopark yer alacak.

Yassıada ve Sivriada’nın imara açılmasına tepki gösteren Adalar Savunması, yargı sürecinin halen devam ettiğini hatırlatarak Yassıada’nın 1’nci derece doğal SİT, tarihi SİT ve 3’ncü derece arkeolojik SİT alanı, Sivriada’nın ise 2’nci derece doğal SİT ve 3’ncü derece arkeolojik SİT alanı olarak koruma altında olduğunun altını çizdi. “TOBB aracılığıyla 130 milyon doları bulduğu belirtilen bir inşaat projesi MESA, ENKA gibi inşaat şirketlerine ihale edilmeye çalışılıyor.” dedi.

Açıklamada “Yassıada ve Sivriada’yı 5 yıldızlı oteller, marinalar, lokantalar, pasta salonları, kafeteryalar, gece kulüpleri, kuaförler, sergi salonları ve otoparklarla doldurmayı hedefleyen sözkonusu yatırım izni verildiği. Sismik araştırmalar dışında hiçbir yabancı müdahaleye açılmaması gereken Sivriada ve Yassıada kuş göçlerinin en önemli duraklama alanlarından biri ve kuş yavrulama bölgeleridir. Aynı zamanda İstanbul’un temiz kalabilmiş neredeyse tek balık yumurtlama ve mercan alanını barındıran Sivriada ve Yassıada İstanbul ve Marmara’nın doğal, ekolojik ve kültürel niteliklerinin vazgeçilmez bir bileşenidir. Marmara Bölgesi’ndeki su üstü ve su altı doğal hayatının vazgeçilmez bir parçası olan Yassıada ve Sivriada’nın yokedilmesine seyirci kalmayalım.” kaydedildi.

 

Yorum yapın

eighteen + five =

Ankara Danışmanlık