Yabancılara Sigorta Nasıl Yapılır

YABANCILARA SİGORTA NASIL YAPILIR

Yabancılara sigorta yapılması için sigorta yaptıracak yabancının bir sigorta arcentası ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Yabancıların oturma izninde genel sağlık sigortası zorunlu olduğundan yabancı sağlık sigortasını düzenleyecek acenta ile konuşup poliçeyi tanzim ettirmelidir.

Türkiye’de yabancı sağlık sigortasını yapan sigorta şirketlerinden her hangi birini tercih etmesi yeterli. Bu tercihi yaparken genellike yabancı sağlık sigortası maliyetine bakılmaktadır. Buna sigorta şirketinin hizmet kalitesini de ekledikten sonra yabancı kişi her hangi bir porblem yaşamadan sağlık sigortasını yaptıracağı sigorta şirketini bulmuş olur.

11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe girerek zorunlu hale gelen yabancılara sağlık sigortası oturma izni almak için Göç İdaresine ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yabancılar için özel sağlık sigortası: yabancı Uyruklu kişiler için 6 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe giren 9/2014 sayılı “İkamet İzni Taleplerinde Yaptırılacak Özel Sağlık Sigortalarına İlişkin Genelge” gereğince talep edilen sağlık sigortası teminatları aşağıda ki gibidir.

yabanci_saglik_sigortasi
Yabancılara sigorta kapsamında sadece Yabancı Uyruklu Kişilerin teminat altına alınmasına yönelik emniyet genel müdürlüğünün istemiş olduğu teminatıda içeren tablo aşağıda sunulmuştur.

Bilindiği üzere yeni düzenlemeyle Türkiye’de ikamet edecek yabancılar için özel sağlık sigortası zorunlu hale getirilmiştir. Özel sağlık sigortası isteyen yabancıların sigorta şirketlerinde sigorta yaptırması gerekmektedir.

Yorum yapın

14 + 6 =

Ankara Danışmanlık