Yabancı Sağlık Sigortası

Yabancı Sağlık Sigortası

Yabancı Sağlık Sigortası
Yabancı Özel Sağlık Sigortası

Yabancı ülke vatandaşlarına özel sağlık sigortası: Nisan ayında yürürlüğe giren yönetmelikle ikamet izni ve uzun dönem ikamet izni almak isteyen yabancılara özel sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu getirildi. İkamet izni almak isteyen yabancılar için istenilen evraklar arasında sağlık sigortası poliçelerini ibraz etmek zorundalar.

Yabancılar Türkiye’de bir işverenin yanında yada bağımsız çalışmadan önce çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından yabancı çalışma izni almalılar. Çalışma izni olmayan yabancıların çalıştığı tespit edilirsi hem yabancıya, hemde işverene idari para cezası uygulanmaktadır.

Yabancılar ikamet izni almak için sağlık sigortasını kesinlikle yaptırmak zorunda; yabancılar ve uluslararası koruma kanunu kapsamında ikamet izni almak isteyen yabancılar sigorta şirketlerinde özel sağlık sigortası yaptırıyorlar. 2014 yılında çıkan yönetmeliklerden olan yabancılara sağlık sigortası bir çok özel sigorta şirketin kapsamında olup, bu konuda şimdiden kendi özel fiyat ve teklifleri ile poliçe kesmekteler.

Yorum yapın

Ankara Danışmanlık