Anasayfa / YAZILAR / YABANCI ÇALIŞMA İZNİ / Yabancı Kimlik Numarası Almak İçin

Yabancı Kimlik Numarası Almak İçin

YABANCI KİMLİK NUMARASI ALMAK İÇİN

Yabancı Kimlik Numarası; Yabancıların kamu kurum ve kuruluşlarında her türlü işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla verilmektedir.

Yabancı ülke vatandaşlarının yabancı çalışma izni alabilmeleri için öncelikle oturma izni sahibi olmaları, yada yurtdışından referans numarası alması gerekmektedir. Oturma izni alan yabancılara 99 la başlayan kimlik numarası verilir. Yabancıya verilen kimlik numarası alan kişiye özeldir. Bu kimlik numarası yabancı ülkesine dönse bile bir başka yabancıya verilmez.  Türkiye’de oturma iznine sahip yabancıların yabancı alışma izni  bürokratik işlemleri için gerekli  99  la başlayan yabancı kimlik numarası e- devlet sisteminden de yararlanabilmeyi sağlar. E-devlet hizmetinde yararlanabilmesi için 99 la başlayan yabancı kimlik numaralarını kullanmaları yeterlidir.

–     5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanun ve  Türkiye’de Oturan Yabancıların Nüfus Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğe göre, Ülkemizden herhangi bir amaçla en az altı ay süreli ikamet tezkeresi alan yabancıların kimlik bilgileri İl Emniyet Müdürlüklerinde görevli yetkili personel tarafından Pol-Net Yabancılar Projesine işlenmekte ve bu bilgiler günlük olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne elektronik ortamda paylaşılarak 99 ile başlayan numaranın atanması sağlanmaktadır.
–    Adlarına Yabancı Kimlik Numarası tahsis edilen yabancılar, kimlik numaralarını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait internet www.nvi.gov.tr adresinden erişebilmektedirler.

Hakkında Ankara Danışmanlık

Ankara Danışmanlık kuruluş 1986.
Kopyalama Yasaktır..Ankara Danışmanlık.