Yabancı İçin Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yabancı İçin Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır

YABANCI ÇALIŞMA İZNİ ONLİNE BAŞVURUYabanci Çalışma İzni İçin

 a. PTT şubelerinden sadece T.C. vatandaşlarına verilen e-devlet şifresi alınması suretiyle,

b. Cep telefonu veya hattınıza kayıtlı mobil imza ile giriş yapılarak,

c. Elektronik imza kartı veya dijital imza ile giriş yapılarak,

1. Adım: Sisteme ilk kez giren başvuru sahibi kullanıcı hesabı açarak işveren kaydını yapacaktır. İşveren bilgileri girildikten sonra hesabının onaylandığı hususunda başvuru sahibince bildirilmiş olan e-posta adresine girmiş olduğunuz kullanıcı hesabınız onaylanmıştır şeklinde bir e-posta alınacaktır.

2. Adım: İkinci adımda aynı linkten tekrar giriş yapılarak online yabancı çalışma izin başvurusuna başlanılacaktır. Bu adımda, çalışma izni talep edilen yabancıya ait bilgiler sisteme girilecektir. Başvuru tamamlandıktan sonraki adımda işyerinin faaliyet konusuna istinaden özel istenilen bilgiler sisteme girilecek, bilahare bunlara ilişkin istenilen belgeler de başvuru sahibince elektronik ortamda Tarama yöntemiyle sisteme yüklenecektir.   Online başvurunun sistem tarafından kabulü halinde Başvuru Tamamla butonuna basılarak tamamlanıp çıktısı alınarak işveren yetkilisi ve yabancı şahıs tarafından imzalanacaktır.

(Yabancıya imzalatılmasının mümkün olmadığı hallerde her iki tarafın ıslak imzalarının bulunduğu iş sözleşmesinin ibrazı yeterli olacaktır.)

  Yabancı Çalışma İzni Yurt Dışı Başvurularında; yabancının Türk temsilciliğine yaptığı başvuruyu takip eden 10 işgünü içinde , yurtiçi başvurularında online başvuruyu takiben 6 işgünü içinde Başvuru formu ve müracaat için gerekli diğer belgelerin yabancının başvurusunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ulaştırılması zorunludur. Belirtilen sürenin aşılması halinde tüm işlemlerin yasal prosedüre uygun olarak tekrarlanması gerekecektir.

Yorum yapın

Ankara Danışmanlık