Yabancı Doktor Yabancı Çalışma İzni Olmadan Kaçak Çalışmış Hem de Başhekimlik Yapmış!

Yabancı Doktor Yabancı Çalışma İzni Olmadan Kaçak Çalışmış, Hem de Başhekimlik Yapmış!

Ordu’da Afganistan vatandaşı olan bir doktorun 7 yıl boyunca yabancı çalışma izni olmadan kaçak olarak görev yaptığı, bu süre içerisinde önce sağlık grup başkanı, ardından hastane başhekimi yapıldığı ortaya çıktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nı karşı karşıya getiren ve 7 yıl süren olay şöyle gelişti: Dr. Mohammad Rafiq Hakyar, Sağlık Bakanlığı’na başvurarak çalışma talebinde bulundu. Bakanlık, talebini olumlu karşılayarak 16 Mayıs 2005 tarihinde çekilen kura sonucu Ordu’nun Gürgentepe Merkez Sağlık Ocağı’na atandı. Bu atamanın hemen ardından 27 Mayıs 2005 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yapılarak, Türk Soylu Yabancıların Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş ve İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine İlişkin Kanun kapsamında çalışma izni talep edildi. Dr. Mohammad Rafiq Hakyar, kendisinin Türk soylu olduğunu belgelemek için Afganistan Büyükelçiliği’nden Türk asıllı (Avşar) Afgan vatandaşı belgesini sundu.

EMNİYET İKAMET İZNİ VERDİ
Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 16 Mayıs 2006 tarihinde gönderdiği yazıda belgelerde eksiklikler olduğunu belirtti. Ancak Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili hiçbir işlem yapmadığı gibi Dr. Mohammad Rafiq Hakyar, Ordu’da çalışmaya devam etti. Üstelik Ordu Emniyet Müdürlüğü tarafından 30 Ocak 2007 tarihinde kendisine ikamet izni verildi.

ÖNCE SAĞLIK GRUP BAŞKANI SONRA BAŞHEKİM YAPILDI
İki Bakanlık arasında yazışmalar sürerken 4 Nisan 2009 tarihide Dr. Mohammad Rafiq Hakyar, Gürgentepe Sağlık Grup Başkanı, 18 Ekim 2010 tarihinde ise Gürgentepe Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görevlendirildi. Bu bilgileri öğrenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’nın dikkatini çekerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan izin alınmadan Türk soylu yabancı uyrukluların çalıştırılmayacağını belirten bir yazı gönderdi. Bu yazı üzerine Sağlık Bakanlığı 31 Mayıs 2011 tarihinde Dr. Mohammad Rafiq Hakyar’ın sözleşmesini feshetti. 27 Haziran 2011 tarihinde ise resmen ilişiği kesildi.
Sağlık Bakanlığı’nın olayın ortaya çıkmasının ardından dönemin ilgilileri hakkında soruşturma başlattığı bildirildi.

Medimagazin

Yorum yapın

4 × 5 =

Ankara Danışmanlık