Yabancı Çalıştırmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler

Yabancı Çalıştırmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler

YABANCI ÇALIŞTIRMAK İSTEYENLERİN YAPMASI GEREKENLER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen yabancı çalışma izni, ülkemiz de yabancı çalıştıracaklara kolaylık sağlıyor. Zorunluluk olan bu izinde yapılması gereken bir takım işlemler var.

Yabancı Çalıştırmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler

 

Yabancı çalıştırmak isteyen binlerce vatandaş, bir yandan da yabancıyı nasıl çalıştıracağını ve yapması gerekenleri merak ediyor.  Peki yabancı çalıştırmak isteyenlerin yapması gerekenler nelerdir?

Önce; yabancı çalıştırmak isteyenler, kendilerine uygun yabancı personeli bulduktan sonra ikamet iznin olup olmadığını, yasal olarak Türkiye’de daha önceden çalışıp çalışmadığını, kaçak olup olmadığını sormalı. Şayet on altı ayda ikamet izni almışsa ve izin devam ediyorsa ülkesine gitmesine gerek yok.

Yabancının ikamet izni yoksa hazırlanması gereken evraklar hazırlandıktan sonra ülkesine gidip Türk konsolosluğundan barkod numarası almak zorunda. Barkod numarasını bildirdikten sonra ki aşama yabancıya çalışma izni almak. Çalışma izni çıkan yabancıya iznin çıktığı bildirilir ve yabancı konsolosluktan vizesini alıp Türkiye’ye yasal yollardan gelebilir. Yabancı çalıştırmak isteyenlerin yapması gerekenler bunlar. Bunun dışında ki tüm işlemleri yaptırmak için, bizimle irtibata geçebilirsiniz. Şahıslarda KEP hesabı veya şirketlerde E-imza 2018 yılı itibarı ile olmak zorunda.

 

Yorum yapın

Ankara Danışmanlık