Yabancı Çalışma İzni Yeni Gelişme

YABANCI ÇALIŞMA İZNİ YENİ GELİŞME

2015 yılı itibari ile, 2003 tarihinden beri uygulanan 4817 sayılı yabancı çalışma izni kanununda değişiklik öngören tasarıda;

YABANCI ŞİRKETLERİN YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE ÇALIŞMA İZNİ:

Türkiye’de ikamet etmemek şartıyla, Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı şirketlerin yönetim kurulu üyeleri yabancı çalışma izninden muaf tutulacak. Limited ve komandit şirketlerin ortakları da yönetici olamamak ve Türkiye’de ikamet etmemek şartıyla muafiyetten faydalanabilecek. Teknik, bilimsel, sportif, kültürel ve mesleki nitelikleri olan, uluslararası tanınmış yabancılara istisnai yabancı çalışma izni verilebilecek.

SERBEST BÖLGE YABANCI ÇALIŞMA İZNİNİ, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI VERECEK

Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan serbest bölge yabancı çalışma izni artık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilecek. Serbest bölge çalışma izni müracaatları Çalışma Bakanlığı’na yapılacak.

DAİRE BAŞKANLIKLARI GENEL MÜDÜRLÜK OLACAK

Yabancı çalışma izni daire başkanlığı, Yabancı İstihdam Genel Müdürlüğü olacak. Yabancı İstihdam Genel Müdürlüğü kurulduktan sonra, yabancı çalışma izinlerini veren makam olacak. Yabancı çalışma izni başvuruları artık bu genel müdürlüğe yapılacak.

T.C. BAKANLAR KURULU YETKİSİ:

Yabancıların çalışma izni ile ilgili 4817 sayılı kanunda yetkisi olmayan Bakanlar Kurulu’na yetki verilecek. Kurul yabancı çalışma izni muafiyeti, sınırsız çalışma izni verebilecek. Türkiye’de Türk vatandaşlarının çalışabileceği, yabancılara yasak mesleklerle ilgili çalışma izni Bakanlar Kurulu’ndan alınabilecek.

 

ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINDA YER ALACAK YABANCILARA ÇALIŞMA İZNİ:

AR-GE (araştırma, geliştirme) çalışmalarında yer alacak yabancı şirket çalışanları Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın olumlu görüşü alınarak yabancı çalışma izni alabilecek.

KAÇAK ÇALIŞAN YABANCILAR İÇİN KESİLEN CEZA ARTACAK, KAÇAK YABANCI ÇALIŞTIRAN İŞYERLERİNE CEZA DÜŞECEK:

Türkiye’de yabancı çalışma izni olmadan çalışan yabancılar için uygulanan 835 TL ceza 2.402 TL olarak artacak, kaçak yabancı çalıştıran işyerine uygulanan 8.381 TL, 6.000 TL olacak.

Mevcut kanuna göre verilmiş olan yabancı çalışma izinleri süre bitimine kadar geçerli olacak. Kanun yayınlandıktan sonra yapılacak yeni başvurular için yeni kanun hükümleri uygulanıp, işlemleri sonuçlanmamış başvuralar başvuruyu yapan lehine değerlendirilecek.

Tasarıya göre cezalar ve harçlar;

Kaçak çalışma cezası : 835 TL (eski), 2.402 TL (yeni)

Kaçak çalıştırma cezası: 8.381 TL (eski), 6.000 TL (yeni)

1 yıllık yabancı çalışma izni: 181 TL (eski), 500 TL (yeni)

Süresiz yabancı çalışma izni: 900 TL (eski), 5.000 TL (yeni)

Bağımsız yabancı çalışma izni: 1.819 TL (eski), 5.000 TL (yeni)

 

 

Yorum yapın

sixteen − two =

Ankara Danışmanlık