Yabancı Çalışma İzni Almak İsteyen İş Adamlarına 15 Gün İçinde Netice

Yabancı Çalışma İzni Almak İsteyen İş Adamlarına 15 Gün İçinde Netice

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Müsteşarı Fatih Acar sanayici ve iş adamlarının işini kolaylaştıracak yeni bir çalışma başlatacaklarını söyledi.

Müsteşar Acar yurt dışından mühendis getirmek için yabancı çalışma izni başvurusu için Ankara’ya gelerek başvuruyu Ankara’da yapan iş adamlarının işini kolaylaştıracaklarını ifade etti. Müsteşar Acar, sanayici ve iş adamlarının çalışma izni başvurusunu internet üzerinden yapıp, en geç 15 gün içinde neticelendiren bir sistem kuracaklarını söyledi.

YABANCI ÇALIŞMA İZNİ BİLGİSAYARDAN BAŞVURU

Uluslararası İLO normları kapsamında | onlar istediği için değil, bizim insanımıza yakışan normlar olduğu için bu değişim ve dönüşümü bakanlıklar olarak yapmak zorundayız. Çalışma bakanlığı olarak bu çalışmalarımızı tamamladık, mutfağa indik. İş kanunu devreye girdi. Önceden bir iş adamı yatırım yapıp yurt dışından mühendis getirmek istediğinde çalışma izni için Ankara’da müracaat ediyordu. 6 ayda, 3 ayda çalışma izni veriliyordu. Böyle şey olur mu. Bir iş adamı için çalışma izninin 30 günde verilmesi çok uzun bir süredir. 1 haftada verilebilmelidir. Yatırım yapmış, o mühendisi getirmesi lazım. Niye 30 gün beklesin. Ama Türkiye’deki bürokrasi bu ve benzeri konularda sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki aynı gün yapamayabiliriz. Güvenlik ve emniyet soruşturmaları var. Ama en azından 30 gün bir çalışma izni için uzundur. Bu bakanlık iş adamının önünü açmak için vardır. Biz bu süreyi 15 güne indirdik. Bunun yanında bilgisayardan müracaat etmeye geçmeliyiz. İş adamı Ankara’ya gelmemeli. Bilgisayardan müracaatını yapacak, neticelendirilip kendisine bu izin verilecek. | dedi.

Yorum yapın

Ankara Danışmanlık