Uluslararası yatırım verileri

Uluslararası Yatırım Verileri

Uluslararası net doğrudan yatırım girişi temmuzda 1 milyar 30 milyon dolar oldu. Ocak-temmuz döneminde yatırım girişi 7 milyar 917 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomi Bakanlığı, temmuz ayına ilişkin “Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni”ni yayımladı.

Buna göre, temmuzda 1 milyar 30 milyon dolar düzeyinde net uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Yılın 7 aylık döneminde 7 milyar 917 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi yaşanırken, uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi 632 milyon dolar oldu. Nakit sermaye girişinin 176 milyon dolarlık bölümü AB ülkeleri, 280 milyon dolarlık bölümü Asya ülkeleri kaynaklı gerçekleşti.

Net doğrudan uluslararası yatırım girişi yılın 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 arttı. Bunun 2 milyar 57 milyon doları imalat sektöründen, 1 milyar 138 milyon doları mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründen kaynaklandı.

Ocak-temmuz döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 64’ü Avrupa Birliği (AB) ülkeleri kaynaklı oldu.

-Uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı

Temmuzda 136 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 11 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Böylece yılın 7 ayında  2 bin 467 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu. Bu şirketlerin, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Ocak-temmuz döneminde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 99 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 34’ü toptan ve perakende ticaret sektöründe, 17’si adedi imalat sanayisi sektöründe faaliyette bulunuyor.

Bu dönemde kurulan uluslararası sermayeli şirketlerin önemli bölümünü Avrupa ülkeleri ile  Yakın ve Ortadoğu ülkeleri ortaklı şirketler oluşturdu.

– Toplam uluslararası sermayeli şirket sayısı 40 bini aştı

Temmuz ayı sonu itibarıyla Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirket sayısı toplam 40 bin 21’e ulaştı. Bu şirketler, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulunuyor. İmalat sanayisinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken, bunu gıda ürünleri, içecek ve tütün ile tekstil ürünleri imalatı izliyor.

En fazla uluslararası sermayeli şirket 23 bin 790 ile İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’u 4 bin 290 şirketle Antalya, 2 bin 434 şirketle Ankara ve  2 bin 45 şirketle İzmir takip ediyor.

– Yatırım projeleri

Temmuz ayında Ekonomi Bakanlığı tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlenen 13 proje kapsamında yaklaşık 81,9 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörülüyor. Böylece 2014 yılında belgelendirilen yatırım projesi sayısı 143’e, belge kapsamındaki yatırımların tutarı 3 milyar 498,9 milyon dolara ulaştı. 143 adet Yatırım Teşvik Belgesi 107’si imalat, 22’si hizmetler, 6’sı madencilik ve taşocakçılığı, 5’i elektrik, gaz ve su, 3’ü ise tarım ve ormancılık sektörlerinde düzenlendi.

Hakkında Ankara Danışmanlık

Ankara Danışmanlık kuruluş 1986.
x

ANKARA DANIŞMANLIK

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ NEDİR Sanayi yatırımından, otel yatırımına bir çok sektöre yatırım ...

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA ŞARTLARI Yabancı işçi çalıştırmak isteyen şirketler, yabancı işçi çalıştırma ...