Türkiye’de Danışmanlık Hizmetleri

Türkiye’de Danışmanlık Hizmetleri

Şirketler danışarak açılıyor Büyük  firmaların, aylık yüzbinlerce dolar ödediği uluslararası danışmanlık şirketlerine, hiçbir faydası olmadığı halde gösteriş için gidenlerin bile olduğu  belirtiliyor.

Danışmanlık Hizmetleri

Globalleşme ile ekonominin kompleks ve değişken bir yapıya  bürünmesi, danışmanlık şirketlerini yükselen bir trend haline getirdi. Belli büyüklükteki bir firmanın  mutlaka bir danışman şirketi var ve bu firmalar danışmanlık şirketlerine aylık yüzbinlerce dolar veriyorlar. Her yıl kurumun check-up`ını çekerek olumlu ve olumsuz taraflarını ortaya koyan danışmanlık şirketleri, bir reçete hazırlayarak hizmet verdikleri firmadan uygulamasını  istiyor. İnanç Dış Ticaret Hizmetleri Grubu`nun aylık dergisi İhracat`ta yer bir  inceleme, aile doktorluğunu hatırlatan danışmanlık firmalarının Türkiye`deki gelişimine ışık tutuyor. İnceleme haberine göre danışmanlık şirketleri Türkiye`de henüz tam olarak yerleşmiş değil ama Yönetim Danışmanlığı  Derneği, şu anda faaliyet gösteren 100`ün üzerinde danışmanlık firması olduğunu söylüyor.

Danışmanlık şirketleri; insan kaynakları, uluslararası danışmanlık ve  tecrübeleri ile iş yapan firmalar olmak üzere üç ayrı alanda hizmet veriyor.  İnsan kaynakları şirketlerinin yaptığı bir araştırma ise 2005 yılına kadar, Türk  firmalarının yüzde 30-40`ının insan kaynakları, personel işlerinin takibi,  yemek, hizmetiçi eğitim gibi hizmetleri başka firmalara bırakacağını ortaya  koydu. Yabancılar Türkleri anlamıyor yabancı danışmanlık şirketlerinin marka ve ciddi birikimlerinin olmasına  karşın Türk kültürünü ve Türk yönetim arızalarını bilemedikleri için insan  kaynakları yönetiminde yeterince başarılı olamıyorlar.  Yabancıların, teorik planda iş yürüttükleri için yerel özelliklere adapte  olamadıklarını da kaydetti. Türkiye`de şu anda Ironman Consulting Danışmanlık, PricewaterhouseCoopers, Deloitte&Touche Danışmanlık, Mckensey,  FED, Arthur Anderson, Arend Endüstriyel, Profil İnternational gibi dünyaca ünlü  danışmanlık şirketleri faaliyet gösteriyor.

Yabancı danışmanlık firmaları nın ciddi bir kısmı da Türkiye pazarını inceleme safhasında. Çok  yüksek rakamlara çalışıyorlar Firmalara danışmanlık  hizmeti de veren Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İbrahim  Kavrakoğlu, yabancı danışmanlık firmaları ile çalışanların bir kısımının gösteriş için bu firmalara gittiğini  iddia ediyor. Yabancı danışmanlık şirketlerinin çok yüksek rakamlarla çalıştıklarına da dikkat çeken Kavrakoğlu,  Bir fiyatlandırma yapıyorlar; ayda 250 bin dolar. 3 uzman geliyor toplam 100 bin  dolar. Bu firmalar acıtıcı rakamlarla çalışıyor` diyor. Kavrakoğlu yabancı  firmaların, yüksek rakamlarla çalışma sebebini ise şöyle savunduğunu aktarıyor:  `Biz acıtıcı rakamlarla çalışırız. Firmanın ödeyeceği rakamdan dolayı canı  yanmalı. Böyle olunca varılan sonuçları uygulamakta daha kararlı ve istekli  oluyorlar. Hatta bazıları gözden çıkaracakları rakamların küçük olması durumunda  sonuçları uygulamada tembel davranabileceklerini belirtiyor.

Ankara  Danışmanlık

 

Yorum yapın

8 + eleven =

Ankara Danışmanlık