Türk Fransız İş Formunda Açıklama “Yabancı yatırımcılar ürkek davranıyor”

Türk Fransız İş Formunda açıklama Yabancı yatırımcılar ürkek davranıyor

Türk Fransız İş Forumu’nda konuşan Hamdi Akın, Cefi Kamhi, Kemal Şahin ve Adnan Polat gibi Türkiye’nin tanınmış işadamları, mevcut çalkantıların yabancı yatırımcılar üzerindeki etkisini değerlendirdi.

Türkiye ve Fransa’nın önde gelen işadamları DEİK’in düzenlediği Türk Fransız İşadamları Forumu’nda bir araya geldi. Burada konuşan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat şu an siyasi çalkantılardan ötürü yabancı yatırımcıların ürkek davrandığını belirterek, Seçim sürecini kusursuz atlatırsak yatırımlar devam eder. Biz mevcut yatırımlarımıza yeni anlaşmalarla güç katmayı başardık. Rüzgar enerjisi alanında 120 milyar dolarlık büyüklüğe sahip dünyanın en büyük firmalarından Fransız EDF ile bir süre önce yaptığımız 600 milyon euro luk işbirliği anlaşmasına ek olarak bir 600 milyon Euro luk daha yatırım kararı aldık. Bu anlaşmayla Ege ve Marmara’da yenilenebilir enerji projelerine başlayacağız. Öte yandan Kanadalı emeklilik fonu PSP ile de yine güneş enerjisi alanında 600 milyon dolarlık yatırım sürecine girdik dedi.

Çorlu’ya 100 milyon dolar geldi

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin de siyasi çalkantıların geçici olduğunu belirterek şunları söyledi: Yatırımcı Türkiye’ye gitmeyecek de nereye gidecek. Çünkü Türkiye her şeye rağmen dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinin başında geliyor. Bizim Çorlu Serbest Bölgemize ABD’li bir teknoloji firması 50 milyon dolar yatırım için düğmeye bastı. Bununla birlikte Almanya’dan motor parçası üreten bir  firmayla da yatırım için anlaştık. Bu şirket de en az 50 milyon dolar yatırım yapacak.

Toplumsal barış önemli

 Profilo Holding İcra Kurulu Üyesi Cefi Kamhi de sermayenin her zaman istikrarlı ekonomiye gittiğini söyleyerek “Şu an herkesin farklı düşünceye tahammülü olmalı. Önemli olan sükunet. Toplumsal barış önemli. Herkesin bu ülkeyi düşünmesi lazım. Bu topraklarda farklı düşünsek de bu ülkeyi ileri götürmek için engelleri aşmalıyız” diye konuştu. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise Türkiye’deki mevcut çalkantılı dönemin geçici olduğunu belirterek şunları söyledi: Kalıcı olan istikrardır. Kur oynaklığı rahatsız ediyor ama bunlar serbest piyasanın talepleriyle ortaya çıkıyor. Yapısal tedbirler her zaman iyi olur.

Yabancı Sermayeli Şirket Kuruluşu İçin

Yorum yapın

one + five =

Ankara Danışmanlık