Turizm İşletme Belgeleri Var Ama Yıldızları Sahte

Turizm İşletme Belgeleri Var Ama Yıldızları Sahte

TURİZM İŞLETME BELGESİ

Günümüz de hemen, hemen her alanda duymaya alıştığımız sahtecilikte otel yıldızı kandırmacası da var. İsteyen benim tesisim 3 yıldızlı, 4 yıldızlı, 5 yıldızlı diyebiliyor ve tanıtımını yapabiliyor. Ülkemiz de turistik tesislere turizm işletme belgesi ile yıldız veren kuruluş Turizm Bakanlığı, kaç yıldızı hak ediyorlarsa onu veriyorlar ve bu konu da kesinlikle tavizleri yok. Fakat turizm işletme belgesini almış tesis 3 yıldızsa 4, 4 yıldızsa 5 yıldızız dediklerin de tüketiciyi aldatır beyanda bulundukları için şikayet veya inceleme doğrultusun da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ceza yazılıyor.

TURİZM İŞLETME BELGESİ
TURİZM İŞLETME BELGESİ

Bu nedenle tüketicileri uyarmak adına bir kaç konudan bahsedelim.

Turizm işletme belgesi olan tesisler bunu resepsiyonda teşhir etmek zorunda. Size söylenen yıldızla duvarda asılı belgedeki yıldız aynıysa problem yok, değilse Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na şikayet dilekçesi vererek hakkınızı arayabilirsiniz. Sık, sık Turizm Bakanlığı tarafından da denetimler yapılıyor ve denetim sonucu uyarı, para cezası veya belge iptali ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Bir de turizm işletme belgesi bile olmadan kendi yıldızlamasını yapan tesisler var.

Bu tesilerin turizm belgesi yok fakat “bizim otel 1 yıldızlı, 2 yıldızlı, 3 yıldızlı, 4 yıldızlı, 5 yıldızlı” diyebiliyorlar. Kanunen turizm işletme belgesi olmayan tesislerin yıldız ifadesi kullanması yasak.

İşte bu nedenlerden dolayı;

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tüketici şikayetlerinden dolayı turistik tesis ve otellerin tanıtımlarını inceleyerek internet sitelerin de, broşürlerin de, veya diğer tanıtım organların da yanlış, yanıltıcı ifade kullanan tesislere ceza yağdırıyor. Son günler de bu nedenlerden dolayı sekiz otele ceza kesildi.

Hem bu kanundan haberdar olmayan işletme sahiplerini, hem de tüketicileri uyarmak adına;
Yanlış beyanda bulunmak tüketici haklarına aykırı olduğundan, tanıtımlarınız da gerçek bilgileri kullanmanızı. Tüketicileri bu konuya duyarlı olmalarını ve resepsiyonda ki turizm işletme belgesini incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Ankara Danışmanlık