Suriyelilere Yabancı Çalışma İzni

 

SURİYELİLERE YABANCI ÇALIŞMA İZNİ

SURİYELİLERE YABANCI ÇALIŞMA İZNİ
SURİYELİLERE YABANCI ÇALIŞMA İZNİ

Altı saat süren Bakanlar Kurulu Toplantısından çıkan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un basın açıklaması.

2016 ocak ayı itibarı ile 7351 Suriyeliye yabancı çalışma izni verildiğini, iki milyon 411 bin Suriye’linin Türkiye’de olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, Suriyelilerin tamamına çalışma izni verilen yönetmeliğin de birkaç gün içinde çıkacağını söyledi.

 

SURİYELİLERİN YABANCI ÇALIŞMA İZNİ HAKKINDA AÇIKLAMA
Suriyelilerin kayıt dışı çalıştırıldığı kötü şartlarda çalıştırılanlar gibi şikayetler alıyoruz. Bu çalışma izni Türkiye’deki vatandaşlarımızın istihdamlarını kısıtlayacak bir alan değildir. Bunun için çok iyi hazırlanmış yönetmelik taslağı hazırladık. Geçici kimlik belgesi alanlar 6 ay sonra çalışma izni alabilecek. Herhangi bir yerde çalışma izni değil. Kendilerine kimlik belgesi verilen ikamet ettikleri illerde çalışabilecekler. Çalıştıkları iş yerinde toplam çalışanın yüzde 10’unu geçemeyecek. Bunun bir istisnası var.

Başvuru tarihi itibariyle geriye dönük olarak 4 hafta sürede açık bulunan işlerin kapatılmadığı iş yerlerinde burada yüzde 10 kotasının üzerine çıkabilecek. Ayrıca geçici tarım işçileri ve hayvancılık ile uğraşacak Suriyeliler için kota sınırı dışında valilik izni aranacak. Valilik isterse il ihtiyacına göre Tarım ve hayvancılıkla uğraşan işçilerinde valilikler kotaları esnetebilecek. Suriyeli sağlık personeli, eğitimciler için Çalışma Bakanlığı vereceği izinler değil, Sağlık, Milli Eğitim ve YÖK’ün oluruna başvuracak. Türkiye’de iş hayatına katkı sağlayacak bir düzenleme. Suriyeli sığınmacılar çalışma bakanlığı Türk vatandaşlarının yükümlülüklerine tabi olacaklar.

Yaş ve cinsiyet ile ilgili herhangi bir kısıtlama mevzu bahis değildir. İhtiyaç duyulan alanlarda daha fazla istihdam edilecek. Kategorik olarak kısıtlama yok. Samimiyetle şunu paylaşmak isterim dünyada en fazla yükü alan ülkeyiz. 8 milyar dolar harcandı Türkiye hiç ‘of” falan dememiştir. Cinsiyetine okur yazar olduğuna bakmadan yardım eli uzattık. Gelip burada beyin avcılığı denilen üst düzey okumuş insanları alıp kendi ülkelerine götürenler oldu. Yeni Suriye kurulana kadar savaşın bitirilip barış sürecine kadar büyük oranda bu insanlar burada. Memleketlerine döndüklerinde hem Türkiye dostu olsunlar hem de buradaki Suriyelilerin iş dünyasına katılmalarına müsaade edelim. Mali imkan olup iş kurmak isteyenler, sokaklarda kırmızı ışıklarda mendil satan küçük çocuklar değil. İyi iş gücü almış iyi meslekleri olanlar da var.

SURİYELİ ÇALIŞTIRMAK

SURİYELİ ÇALIŞTIRMAK
SURİYELİ ÇALIŞTIRMAK

 

Suriyeli çalıştırmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.

– Suriyeli yabancılar geçici koruma kayıt tarihinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra yabancı çalışma izni almak için müracaat edebilirler.
– Türk vatandaşları tarafından icra edilebilecek meslekler dışında çalışma izni verilmez.
– Türkiye’de kalmasına izin verilen şehirler dışında çalışma izni alabilirler.
– Suriyeli çalıştırmak için başvuracak geçici korumalı yabancı Suriye’lilere getirilen sınırlama ile işyerinde çalışan Suriye’li, çalışan Türk personel toplamının yüzde onunu geçmeyecek. 10 Türk personele 1 Suriye’li.
– Toplam çalışan sayısının 10’dan az olduğu işyerlerinde ise en fazla bir Suriyeli.
– Suriyeli çalışanın yapacağı işi, yapacak aynı nitelikte Türk vatandaşının bulunmaması durumunda, kota açısından istisnai durumların uygulanabililir.
– Suriyeli yabancılara en az asgari ücret ödenecek.

 

Yorum yapın

Ankara Danışmanlık