Suriye Vatandaşlarına Yabancı Çalışma İzni

SURİYE VATANDAŞLARINA YABANCI ÇALIŞMA İZNİ

Çalışma Bakanı Faruk Çelik pasaportuyla gelen ve bir sorun teşkil etmeyen Suriyelilere geçiçi çalışma izni verileceğini söyledi.

Suriye vatandaşlarının istihdam talepleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriye’de yaşanan olayların ardından çok sayıda Suriyeli vatandaşın canları pahasına ülkelerini terk ederk Türkiye’ye geldiğini anlattı.

Türkiye’ye gelen Suriyeli vatandaşların sayısını tahmin etmenin mümkün olmadığını bildiren Çelik, şunları söyledi: Çünkü sınır boylarından yoğun geçişler var, kamplarda kalanlar var. Kendi imkanları olup, ev kiralayanlar var. Edirne’den Kars’a kadar Suriyeli vatandaşları görmek mümkün. Türkiye olarak, yüz binlerce vatandaşın kamplarda barınmalarını sağlarken önemli ölçüde de tabii ki istihdam talepleri var. Çalışmayla ilgili talepleri var. Bu taleplerde bulunanların önemli kesimi de nitelikli personel, vasıflı elamanlar. Diğer açıdan da ‘ucuz işgücü’ şeklinde de piyasa değerlendiriyor. Bu konuda bizim, Çalışma Bakanlığı olarak pasaportlarıyla gelenlerin, emniyet kayıtlarına göre bir sorun teşkil etmeyenlerin bazı illerde çalışabilmeleriyle ilgili yabancı çalışma izni verdiklerimiz var. Neden? Bu da toplumsal bir olay. Sınırı kapatamayacağınıza göre, milyonlarca insanı dışarıya çıkartamayacağınıza göre hiç olmazsa burada vasıflı, nitelikli insanların iş gücüne katılmaları şeklinde bir rehabilite olur düşüncesiyle sınır bölgelerinde Gaziantep’te, Kilis’te Şanlıurfa’da Suriye’den gelen vatandaşların bu şekilde çalıştıklarını söyleyebiliriz. Ama bunların hepsi geçici şeyler. Umarız Suriye bir an önce sulh, sükun bulur, herkes kendi yuvasına döner. Böylece Türkiye ve komşu ülkelerin yaşadığı süreç de son bulur.

Yabancıya Çalışma İzni Almak İçin

Yorum yapın

three × 5 =

Ankara Danışmanlık