SPA Merkezleri İçin Yabancı Çalışma İzni Sıkıntısı

SPA MERKEZLERİ İÇİN YABANCI ÇALIŞMA İZNİ SIKINTISI

 

SPA MERKEZİ YABANCI ÇALIŞMA İZNİ
SPA MERKEZİ YABANCI ÇALIŞMA İZNİ

 

Bilindiği üzere Çalışma Bakanlığı SPA merkezlerinde yabancı çalıştırmak için bünyelerinde izinli masaj salonu bulunduğunu kanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm işletme belgesi almış en az dört yıldızlı turizm işletmeleri ile belgeli tatil köylerinin, masör, masöz ve SPA terapisti gibi uzmanlık ve ustalık gerektiren talepleri değerlendirmeye alıyor, bu kapsamda bulunmayan işletme ve işyerlerinin talepleri ise değerlendirmeye almıyor.

Türkiye’nin bir çok turizm bölgesinde turistik tesisin kendilerine ait SPA merkezleri var. Bu sektör artık çoğu otelin olmazsa olmazlarından. Fakat bu konuda kalifiye personel bulunmadığından onlar için yabancı personel çalıştırmak şart.

SPA merkezlerinin yabancı çalışma izni konusunda aşmaları gereken en önemli problem her yabancı için 5 Türk sigortalı çalıştırma zorunluluğu. Diyelim ki SPA merkezinde 5 yabancı personel çalışacak bunun için 25 Türk vatandaşı çalıştırmak zorundalar. Genelde bu işi meslek edinmiş ülke vatandaşlarının başında Tayland geliyor. Türkiye’de masaj olayına temkinli bakanların çoğunlukta oluşu nedeniyle Türk vatandaşı bulmak kolay değil. Bu sıkıntı sektörü kaçak yabancı çalıştırmaya zorluyor.

Özellikle Antalya’da otellerin çoğu bünyesinde SPA merkezi bulundurduğundan en çok sıkıntıya maruz kalanlar da onlar.

Yorum yapın

20 + 8 =

Ankara Danışmanlık