SGK evde sigortasız çalıştırılan kadınlar için baskın yapıp ceza kesiyor

SGK evde sigortasız çalıştırılan kadınlar için baskın  yapıp ceza kesiyor

Lüks semtlerde yapılan baskınlarla tespit edilen ev sahiplerine  16 ila 150 bin TL arasında cezalar kesiliyor.

SGK, evlerde sigortasız çalıştırılan 700 bin kadını yakın  takibe aldı. Ağırlıklı olarak lüks semtlerde yapılan baskınlarla tespit edilen  ev sahiplerine 16 ila 150 bin TL arasında cezalar kesiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ‘Kayıtlı İstihdamın Teşvik Projesi’  kapsamında yürürlüğe giren ev işçilerine sigorta zorunluluğunda sıkı denetim  başladı. SGK ve Maliye Bakanlığı müfettişleri, emniyet güçlerinin de desteğini  alarak ev ev kaçak temizlikçi arıyor. Genellikle öğle saatlerinde yapılan  denetimlerde kapıyı açan çalışan, görevliler tarafından çapraz sorguya alınıyor.  Kişinin beyanlarından evde çalıştığı tespit edilirse başka sorgular da  yapılıyor. Yabancı uyruklu ise çalışma izni olup olmadığı, Türk vatandaşıysa da sigortasının yapılıp yapılmadığı soruluyor.  Sadece hizmeçiler değil, sitenin güvenlik görevlileri, kapıcılar ve komşular da  sorgulanıyor.

GÖKTÜRK’TE 100 BASKIN

Gerek duyulması halinde güvenlik kameraları da inceleniyor.  Tespitler sonucunda ev sahibine 16 ila 150 bin TL’ye kadar idari para cezası  kesilebiliyor. Cezayı artıran unsurların başında hizmetlinin evde ne kadar  süredir çalıştığı geliyor. Denetimlerin sıklaştığı bölgelerin başında ise gelir  seviyesi yüksek semtler ve lüks siteler geliyor. Kemerburgaz, Etiler, Beşiktaş,  Kadıköy, Çengelköy ve Göktürk en fazla denetim yapılan yerler. Sadece Göktürk’te  en az 100 eve temizlikçi baskını yapıldığını ifade eden K.L. kendisine de 16 bin  TL ceza kesildiğini söyledi. 5 yıldır Göktürk’te oturan K.L. denetimle ilgili şu  bilgileri verdi: “Öğlen saatinde evimize aralarında SGK uzmanları ve polislerin  bulunduğu 6 kişi gelmiş. 2 aydır çocuğuma bakan yabancı uyruklu kadını sorguya  almışlar. Ardından da çocuğumu komşuya bırakıp, onu Göktürk Polis Karakolu’na  götürmüşler. 3 gün orada kaldı. Çalışma izni ve  sigortası yoktu. Bana da 16 bin TL ceza kesildi. Yasalardan haberimiz yoktu.”

150 BİN LİRA CEZA KESİLEN VAR

Kemerburgaz’daki denetimlerden 150 bin TL’ye kadar ceza kesilen  evler de var. Konuyu yargıya taşıdığını ifade eden işadamı, “2 yıldır evimizde  yemek yapmaya gelen bir hanım vardı. Polisler ‘Bu evde mi çalışıyorsunuz’ diye  sormuş. O da yemek yapmaya geldiğini söylemiş. Bu beyanı esas kabul eden SGK  bana 110 bin TL ceza kesti” dedi.

1 GÜNE BİLE SİGORTA ŞART

Yetkililer denetimlerin genellikle ihbar üzerine yapıldığını  ifade etti. Vatandaşların evlerinde çalıştırdığı kişileri 1 günlük dahi olsa  sigorta yaptırmaları gerektiğini ifade eden yetkililer, şu açıklamayı yaptı: “Ev  hizmetlerinde çalışan kişilerin 4817 Sayılı Kanun gereğince çalışma izni alması, işverenleri tarafından sigorta primlerinin ödenmesi gerekiyor.”

EV FİYATI KADAR CEZA

Tespitler SGK’nın çok sayıda kurumla işbirliği sonucu  yapılıyor. Uzmanlar, “SGK’nın geriye doğru 10 yıl re’sen prim tahakkuk ve tahsil  yapma yetkisi bulunuyor. Böyle bir durumun tespiti halinde ev sahiplerine orta  halli bir evin değeri kadar ceza kesilebilir” uyarısında bulundu.

KOMŞU ŞİKÂYET EDİYOR

Evde sigortasız işçi denetimlerinin artmasında şikâyetler de  etkili oluyor. Bu konuda hayata geçirilen Alo 170 hattına her gün bine yakın  ihbar geliyor. İhbarı genellikle komşular veya çalışanın kendisi yapıyor.

iphone-apple-banner.jpg

700 BİN ÇALIŞAN VAR

Araştırmalara göre Türkiye’de ev hizmetlerinde 700 bin kişi  çalışıyor. Bunların yüzde 1’inin sigortalı olduğu tahmin ediliyor. Verilere göre  2012’de 51 ev işçisi kadın iş kazasında ölürken, 3 bini de kaza geçirdi.

 

Yorum yapın

one × four =

Ankara Danışmanlık