Seyahat Acentası Belgesi Olmadan Kaçak Tur Düzenleyenlerin Dikkatine

Seyahat Acentası Belgesi Olmadan Kaçak Tur Düzenleyenlerin Dikkatine

SEYAHAT ACENTASI AÇMA

Seyahat Acentaları ve Seyahat Acenataları Birliği Kanununa göre ülkemiz sınırlarında tur düzenleme yetkisi sadece turizm işletme belgeli seyahat acentaları ve tur operatörerindedir.

Seyahat acentası işletme belgesi yani Türsab (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) belgesinin kullanım hakkı sadece verilen şirkete aittir. Başka bir taşımacı, otobüsçü, turizmci veya şahısa kiraya verilemez. Seyahat acentası sahibi şirketle anlaşarak şubesini açabilirsiniz, ama kiralama veya acente devri mümkün değil. Şirketi ile birlikte almanız gerekiyor.

Bilginiz olsun diye bu konuya bir açıklık geritmek adına; seyahat acentası belgesi olan turizm şirketleri belgelerini sadece kendi işlerinde kullanabilirler. Tur düzenlemek isteyen şirketlerin seyehat acentası işletme belgesi ve TURSAB belgesi olması gerekir. Düzenlenen turlarda kokartlı rehber bulundurmaları gerekmektedir. İdari para cezası ve hapis cezasına maruz kalmamak için bahsetmiş olduğumuz belgeleri edinmeniz gerekir.

Yasalara uygun taşımacılık yapmak isteyenlerin seyahat acentası belgesi alması için, ilgili linkteki evrakları ve aşamaları yerine getirmelidir.

 

 

Yorum yapın

20 + 1 =

Ankara Danışmanlık