Otomobil ve Beyaz Eşya da ÖTV İndirimi

Otomobil ve Beyaz Eşya da ÖTV İndirimi

Bütçe görüşmeleri Komisyonda başladı. Bütçeyi muhacirlere ve mazlumlara sahip çıkan bütçe olarak tanımlayan Şimşek’in yaptığı sunuma göre yeni yılda çevreyi az kirleten otonun ve beyaz eşyanın vergisi düşecek. Türkiye enerji açığını düşürmek amacıyla vergi indirimine gidiyor. Bu yönde hükümet teşvik edici adımlar atıyor.

Çevre kirliliğini azaltma ve enerji verimliliğinin sağlanması amacıyla 3 ayaklı çalışma yürütülüyor. Isı yalıtımının teşvik edilmesi amacıyla yalıtım yaptırmak isteyenlere, alacakları ürünler için taksit kolaylığı sağlanacak.
Enerji tüketiminde cimri beyaz eşyaların kullanılmasının yaygınlaştırılması amacıyla verimlilik sınıfına göre ÖTV oranlan farklılaşacak. Üçüncü olarak ise karbondioksit salınımı düşük olan araçlara vergi teşviki gelecek.

Doğuya 41 Milyarlık Yatırım Teşvik Belgesi
Maliye Bakanı Şimşek, yeni yatırım teşvik sistemi sonuçlarını da açıkladı. Yatırım teşvik sisteminin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5. ve 6. Bölgelere yapılacak yatırımlar kapsamında 4 bin 331 yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini aktaran Şimşek Bu kapsamda öngörülen sabit yatırım tutan 41.4 milyon TL, öngörülen istihdam ise 157 bin 415 kişidir” dedi.

Yorum yapın

1 × four =

Ankara Danışmanlık