Otellerde Yıldız Kandırmacası

Otellerde Yıldız Kandırmacası

 

Turizm belgeleri

Turizm Bakanlığı’na bağlı olmayan ama internet sitesine, basılı evraklarına biz 4 yıldızız, 5 yıldızız, butik oteliz diyenler yada Turizm Bakanlığı’ndan 3 yıldız turizm işletme belgesi alıp biz 4 yıldızız, 4 yıldız alıp 5 yıldızız diyenler var.

Örneğin;
– Dünya’da otel sınıflandırmasında en fazla 5 yıldız olmasına rağmen otellerini tamamen şehir efsanesi olan 7 yıldız diye pazarlayanlar var. Haklarıda yok değil 4 yıldız sınırını bile zar zor zorlayan tesislerin işletmecileri biz 5 yıldızız derse, gerçek 5 yıldızlı otel işletenler kıyaslama yaparak tabiki biz 7 yıldızız diyecek.
– Butik oteller hemen hemen 5 yıldızlı otellerin küçüğü olmasına rağmen odadan başka hiç bir sosyal alanı vs. olmayan işletmeler Butik Otel diye pazarlanıyor.
– 3 veya 4 yıldız oteller biz 5 yıldızlı oteliz diyor.
– De Luxe’ler, Grand’lar, Resort’lar, Luxury’ler havada uçuşuyor.

Tabi bu aşamada olan tüketicilere oluyor. Bu yıldızlama, sınıflandırma kandırmacasıyla tüketicilere “5 yıldızlı otel diye gittik ama şaka gibi” dedirtiyorlar.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın tüketiciyi yanıltma ile ilgili cezaları olmasına rağmen bir türlü bunun önüne geçilemiyor. Sanırım nedeni; tesislerin sık sık el değiştirmesi ve tesis işletme maliyetlerinin çok yüksek olması. Yüksek rakamlara kiralanan tesislerden bazıları kirayı ve sezonu kurtarmak için aldatmaca, hille dahil ellerinden geleni yapıyorlar. Gerçekten bu işi layıkıyla yapan, müşteri memnuniyetini en ön planda tutan tesislere teşekkür etmek gerekiyor. Sırf bu yüzdendir ki kim hangi tesisten memnun kalırsa “başka bir tesisi deneyip maceraya girmeye gerek yok” diyerek sürekli aynı yerde tatil yapıyor.

Tabi Turizm Bakanlığı’nın hakkınıda yememek lazım. Onlarda yetkilerinin dahilinde ellerinden geleni yapıyorlar. Tüketiciyi yanıltmaya çalışan belgeli tesislerin belgelerini iptal ediyorlar. Mesla sık, sık güncellenen Turizm İşletme Belgesi olan tesisler diye internet sitelerinden liste yayınlıyorlar. Biz de bu verilerden yararlanarak internet sitemiz ankaradanismanlik.com da aynısını yayınlıyoruz.

Burda tüketicilere önemli oranda iş düşmektedir. Yıldızından, sınıfından şüphelendiğiniz otel için Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı listesteye bu linkten http://www.ankaradanismanlik.com/turizm-isletme-belgesi-sorgulama/ ulaşıp bilgi edinebilirsiniz. Şayet aldatmaca varsa, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ne şikayetinizi bildirebilirsiniz.

Ankara Danışmanlık

Yorum yapın

Ankara Danışmanlık