Organize sanayi bölgelerine talep arttı

Organize sanayi bölgelerine talep arttı

Geçtiğimiz Haziran ayında yürürlüğe giren yeni Teşvik  Yasasıyla yaklaşık 4 ayda Organize Sanayi Bölgeleri’ne toplam 25 milyar liralık  yatırım başvurusu geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu  yatırımların tamamının toplam 70 bin kişilik istihdam yaratacağını açıkladı.

Hükümetin 19 Haziran 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe soktuğu  yeni Tesvik Sistemi, geçen 4 ayda Organize Sanayi Bölgelerine (OSB) yaradı.  Türkiye genelinde OSB’lere gelen yatırım talebinin 25 milyar liraya yaklaştığı  belirtilirken, bu yatırımların sağlayacağı toplam istihdam sayısı da 70 bin kişi  olarak hesaplanıyor. Gelişmeyle ilgili bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Nihat Ergün, Teşvik Yasası’nın OSB’ler üzerindeki etkilerini de  değerlendirdi. Ergün şunları söyledi:

Şu anda, toplam 27 bin 542 hektar büyüklüğünde, 147 adet  Organize Sanayi Bölgesinin altyapı inşaatı tamamlanarak sanayicilerin hizmetine  sunuldu. Bu bölgelerde 41s bin 608 adet firma üretime geçti. Üretime geçen bu  tesislerde yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlandı. Tüm işletmeler  üretime geçtiğinde bu rakamın yaklaşık 2 milyon kişiye ulaşacağını öngörüyoruz.  Bugün itibarıyla ülkemizde 261 adet OSB tüzel kişilik kazandı. 2002 yılına kadar  sadece 70 OSB Projesi tamamlanırken, son 9.5 yıl içinde 77 OSB daha tamamlanarak  bu sayı 147’ye ulaştı.

2012 yılı Yatırım Programı’nda 65 adet OSB projesinin alt yapı  ve arıtma tesisini kredilendirme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca  bu yılsonu itibarıyla da 15 OSB projesinin tamamlanmasını hedefliyoruz.

Bakan Ergün’ün açıkladığı rakamların ardından Bakanlık  yetkilileri 19 Haziran’dan bu yana OSB’lere yapılan yatırım başvurusunun  yaklaşık 25 milyar liraya ulaştığını, bu yatırımların gerçekleşmesi halinde  yaratılacak istihdamın ise 70 bin kişi olarak hesaplandığını belirttiler.

12 bin parsel yatırımcı bekliyor

2002’ye kadar OSB’lerde üretime geçilen parsel sayısının 11 bin  395 iken, son 9.5 yılda 30 bin 168 parselde üretime geçildiğini belirten Ergün  şunları anlattı: 11 binden fazla parsel inşaat, 6 bine yakını ise proje  aşamasında. Ayrıca 12 bine yakın parsel, yatırımcı bekliyor. Bakanlık olarak  OSB’lerin yönetim yapılarıyla, mevcut OSB’lerin doluluk oranlarını artırmayla,  OSB’lerin demir yolu ve liman ağlarına entegrasyonuyla, eğitim sistemi ile olan  ilişkileriyle, ihtisas bölgelerinin sayısını artırmayla ilgili önemli çalışmalar  yapıyoruz. Mesela Sanayi Stratejimizde hangi kritik OSB’lere, hangi lojistik  bölgelere demir yolu bağlantıları kurulacağıyla ilgili eylemler var ve bu  eylemleri takip ediyoruz.

Geçen yıl, OSB’leri daha nitelikli alanlara dönüştürmek  amacıyla, mevcut OSB’lerdeki doluluk oranını artırmak için bedelsiz ve indirimli  arsa tahsisi dönemi başlattıklarını belirten Ergün, Bugüne kadar tahsis edilen  471 parselin, 14’ünde üretime geçilmiş, 48’i inşaat aşamasında ve 409’u ise  proje aşamasında. Aynı şekilde, uzun zaman önce tahsis edilmiş ancak üzerinde  herhangi bir işlem yapılmamış arsaların tahsisini iptal etmeye de başladık.  Kimse OSB’lerdeki arsalara, ileride değerlenecek gayrimenkul muamelesi yapmasın.  Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Bugün itibarıyla 256 OSB’de 999 adet parsel  tahsisini iptal ettik diye konuştu.

yatırım teşvik belgesi almak için

Yorum yapın

eight + 15 =

Ankara Danışmanlık