Mavi Kartı Olanların Yabancı Çalışma İzni Almalarına Gerek Yok

MAVİ KART SAHİPLERİNE ÇALIŞMA İZNİ MUAFİYETİ

Mavi Kartı Olanların Çalışma İzni Almalarına Gerek Yok

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi kapsamında Mavi Kart almaya hak kazananların, yapılacak mesleğin icrasına ilişkin olarak ulusal mevzuatımızdaki yükümlülüklerin yerine
getirilmesi ve özel kanunlarda yer alan hususlar saklı kalmak koşuluyla, 4817 sayılı Kanun hükümleri gereğince T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yabancı çalışma izni almalarına gerek yoktur.

Mavi Kartın Sağladığı Haklar

– Mavi kart sahibi vatandaşlar kamu görevi dışındaki her türlü işte çalışma hakkına sahiptirler. Çalışmaları için yabancı çalışma izni ne gerek duymadan istedikleri işe kolaylıkla giriş yaparak çalışabilirler.

– Türkiye doğumlu olmaları sayesinde mavi kart sahipleri herhangi bir belge veya izne gerek olmadan Türkiye de ikamet edebilirler. Bu sayede istedikleri gibi Türkiye de yaşama hakkına sahiptirler.

– Mavi kartı olan vatandaşlar Türkiye de istedikleri zaman yer alım satım yapabilirler? Bunun için herhangi bir belge almalarına ihtiyaç yoktur.

– Mavi kart doğumu Türkiye de olduğu için Türk vatandaşı olan ve sonradan Türk vatandaşı olmak istemeyerek farklı bir ülkenin vatandaşı olan kişilere verilen karttır. Bu kart ile kişinin Türkiye’deki hakları korunur. Bu amaçla kişi ve kişinin alt soylarına bu kart verilerek hakları korunmuş olur.

– Mavi kart sahibi olan vatandaşlar Türk vatandaşların sahip olduğu haklara sahip olurlar. Kanunla belirlenen bir kural olmaması halinde bu durum her mavi kart sahibi için geçerli olur.

– Mavi kartı olan vatandaşlar askerlik yapma, seçme ve seçilme ile muafen araç veya ev için eşya ithal etme hakları için yükümlülüğü olmayan kişilerdir.

– Mavi kart sahipleri e devlet sistemindeki haklarını ve bilgilerini görüntülemek ve bilgi sahibi olmak için e devlet şifresi alabilirler. Bunun için yurtdışında konsolosluklarına Türkiye’de de PTT şubelerine gitmeleri gerekir. Bu şekilde istedikleri zaman e devlet şifrelerini kolaylıkla alabilirler.

– Mavi kart sahibi vatandaşlar gerekli evraklar ile birlikte başvuru da bulunmaları halinde Türkiye’den vergi kimlik numaralarını konsolosluğa giderek talep edebilir ve bu şekilde alabilirler. Başvuru da bulunmaları için mavi kartlarının fotokopisi, kimlikleri ve adreslerinin bilgilerinin yazılı olduğu bir form ile gitmeleri gerekir. Bu bilgiler ile yaptıkları başvuru sonrasında vergi numarası kişilerin vermiş oldukları adrese gönderilir.

– Yurtdışında yaşayan vatandaşlar mavi kart almak için yurtdışı temsilciliklere ve yurtiçinde yaşayan vatandaşlarda İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine gitmeleri gerekir. Ancak bu şekilde başvuru yaparak kartlarına sahip olabilirler. Mavi kart almak isteyen vatandaşlar başvuru sırasında dilekçe, yabancı kimlik belgesi, 2 fotoğraf ile başvuru yapmaları gerekir. Yabancı kimlik belgesi olmayanlar bunun yerine pasaportları ile de başvuru yapabilirler.

“Mavi Kartı Olanların Yabancı Çalışma İzni Almalarına Gerek Yok” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.

Call Now ButtonAnkara Danışmanlık