Kırıkkale’ye 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Kırıkkale’ye 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Sanayi yatırımları teşvik

ACWA Kırıkkale’ye 1 milyar dolar değerinde 950 mega watt kapasiteli kombine çevrimli doğalgaz güç santrali kuracak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Michael Davey AA Muhabirine yapılan açıkalamada  “Türkiye’de enerji yatırımları bankamız için öncelikli. Banka olarak, 1 milyar dolarlık kombine çevrimli doğalgaz santralini inşa etmek üzere ACWA Güç şirketine finansal destek veriyoruz” dedi.

Davey’in açıklamasın da, ülkede sürdürülebilir enerjiye yatırımlarının bankaları için öncelik oluşturduğunu, bu yatırımlarla Türkiye’nin artan enerji talebini karşılamaya yardımcı olmayı amaçladıklarını söyledi.

Bankanın yaptığı yatırımlarla ülkede sürdürülebilir enerji kapasitesini artırmayı ve tüm sektörlerde makul ölçülerde enerji kullanımını teşvik etmeyi amaçladığını belirten Davey, Türkiye’ye yaptıkları yatırımların enerji sektöründeki önceliğinin aynı şekilde devam edeceğini ifade etti.

Davey, bankalarının Türkiye’deki rüzgar enerjisi üretiminin yüzde 9’unu oluşturan iki büyük rüzgar santralini finanse ettiğini hatırlattı ve aynı zamanda 10 ila 50 milyon avro arasındaki orta büyüklükte yenilenebilir enerji projelerine ülkedeki bankalar yoluyla destek verdiklerini dile getirdi.

Türkiye’de jeotermal enerji üretimi yapacak ve finanse edecekleri projeler aradıklarını belirten Davey, “Özellikle ülkenin daha az gelişmiş bölgelerine öncelik vererek, rüzgar, güneş, biyogaz ve hidroelektrik alanlarında da direkt ve aracı olarak yatırımlar yapmaya ve projeleri desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te ofisi bulunan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, 2009 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar banka Türkiye’nin farklı sektörlerine 5 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Bankanın çeşitli sektörlerde Türkiye’ye 2014 yılı yatırım planı 1,9 milyar dolar seviyesindeyken, 2015’te bu miktarın 2,5 milyar dolara yükseltilmesi bekleniyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasınıın, projeye sendika destekli 250 milyon dolar sağlayacağı ve 420 milyon dolarlık kısmının sendikalı uluslararası bankalardan sağlanacağı belirtildi.

950 megawatlık kapasiteye sahip kombine çevrimli doğal gaz santral projesi, Ankara’nın yarısı büyüklükte bir şehrin enerji ihtiyacını tek başına karşılayabilecek ve Türkiye’nin büyüyen enerji talebine katkı sağlayacak. Ayrıca, Suudi Arabistan kökenli ACWA Güç Elektrik İşletme Yönetim ve Ticaret Sanayi AŞ, bu projeyle ilk defa Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin dışında bir ülkeye yatırım yapmış olacak.

AA

 

Yorum yapın

two + 6 =

Ankara Danışmanlık