Karayipler’de Türk yatırımcıyı bekleyen fırsatlar

Karayipler’de Türk yatırımcıyı bekleyen fırsatlar

İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda Karayipler’de bulunan 6 ülkenin yatırım fırsatları masaya yatırıldı. Önemli yatırım alanlarından birinin turizm olduğu vurgulanırken, Türk yatırımcılar bölgeye davet edildi.

Karayipler Bölgesi Yatırım Fırsatları Semineri ve Bire bir Görüşmeler Programı, İstanbul Ticaret Odası’nda yapıldı. Görüşmelerde, Karayipler’deki 6 ülkenin yatırım ve ihracat kurumlarını temsil eden yetkililer, İstanbul’un iş dünyası ile bir araya geldi. İTO üyesi firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştiren yetkililer, Türk yatırımcıları ülkelerine çağırdı.

Karayip bölge ülkelerinden Haiti, Grenada, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Trinidad & Tobago ve Saint Lucia temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Karayipler İhracatı Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Escipion Oliveria, CARIFORUM (Afrika, Karayip ve Pasifik ülkelerinin Karayipler Forumu) ülkelerindeki iş ikliminin olumlu değişimlerinden söz ederek, “Türk iş dünyası bölgedeki işbirlikleri ve fırsatlar için ilk adres olarak bizi görebilir. Elimizden gelen desteği ve yardımı vermeye hazırız. CARIFORUM’un 16 üye ülkesi ile iş yapma imkanına sahip olabilirsiniz” dedi. Oliveria, Karayipler Bölgesi’ndeki en önemli yatırım alanlarının içinde turizmin yer aldığını belirtti.

19 ÜLKE CAIPA’DA

Karayipler Yatırım Teşvik Ajansları Birliği’ne (CAIPA) Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Belize, Cayman Adaları, Curacao, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Guyana, Haiti, Jamaika, St Kitts ve Nevis, Montserrat, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadines, Surinam, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos Adaları üye. CAIPA ile işbirliği yapan Türk iş dünyası bu 19 ülke ile işbirliği yapma imkanına sahip olacak.

İşte Karayiler’de yer alan 6 ülkedeki yatırım imkanları:

DOMİNİK CUMHURİYETİ

Dominik Cumhuriyeti İhracat ve Yatırım Merkezi Koordinatörü Sheron Cabral, Türk yatırımcısı için cazip fırsatları dile getirdi: “Ülkelerimiz arasında ticaret ve ekonomik işbirliği, hava hizmetleri, resmi pasaportlar için vize muafiyeti anlaşmaları var. Bölgesinde önemli bir konumda bulunan Dominik Cumhuriyeti’nde; madencilik, ticaret, sanayi, emlak, turizm, telekomünikasyon ve enerji sektörleri lokomotif. Yabancı yatırımcıya verdiği teşvikleri, nitelikli ve eğitilebilir işgücü, yükselen yaşam kalitesi ile Türkiye için çok cazip fırsatlar sunuyor.”

GRENADA

Grenada Sanayi Kalkınma Kurulu Başkan Yardımcısı Ronald Theodore, Grenada’nın yatırım fırsatları ile ilgili bilgi verdi. ABD, Karayipler Topluluğu (CARICOM) ülkeleri, Kanada, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaret anlaşmaları bulunan Grenada ekonomisi çok çeşitli. Tarım, inşaat, turizm, eğitim, alternatif enerji ve sağlık Grenada’nın lokomotif sektörleri. 15 günde işe başlanabilen ülkede yabancı yatırımcılara hükümet, döviz giriş çıkışında, faiz iadesinde, vergi indirimlerinde güvence sağlıyor. 30 gün içinde de yapı ve işletme ruhsatı veren Grenada Türk yatırımcılarını bekliyor.

HAİTİ

Haiti Yatırımı Kolaylaştırma Merkezi Direktörü Gina Coles, ülkesindeki yatırım fırsatlarını anlattı. Coles, büyüme hızının dış ticarete de yansıdığına dikkat çektiği konuşmasında, Haiti’deki önemli gelir kaynağı olan sektörlerin inşaat, üretim, turizm ve off-shore bankacılığı olduğunu vurguladı. Ayrıca, tarım, madencilik ve enerji sektörlerinde de yeni işbirliklerine açık olduğunu belirtti. Coles, “Transatlantik ve Panamerikan ticaret yollarının kavşağında bulunan Haiti; Karayip, ABD, Kanada ve Avrupa ile iş yapmak için ideal bir pazar. Karayip havzasına gümrüksüz erişimin adresi olan Haiti, 2 uluslararası 2 yerel havalimanına ve 8 deniz limanına sahip” dedi.

JAMAİKA

Jamaika Yatırım Teşvik Kurumu (JAMPRO) Başkanı Diane Edwards, açık yatırım politikasına sahip Jamaika’nın arazi dahil tüm varlıkların yüzde 100 yabancı olabildiği yatırımlara destek verdiğine dikkat çekti. ABD, İngiltere, Kanada ve CARICOM ülkeleri ile 13 çifte vergilendirme anlaşması ve 14 yatırım koruma anlaşmasına sahip Jamaika’nın Arjantin, Kolombiya ve Dominik Cumhuriyeti ile serbest ticaret anlaşması olduğunu söyleyen Edwards sözlerini şöyle sürdürdü: “Turizm ve madencilik lokomotif sektörlerimiz. Jamaika hem devlet teşebbüsleri hem özel sektör işletmeleri ile bir karma ekonomi. İnşaat, tarım, turizm, eko turizm ve telekomünikasyon gibi birçok sektörün gelişimi oldukça dinamik. Sağlık sektörü ve alternatif tıpta da dünyanın gözde merkezlerinden biriyiz.”

TRİNİDAD ve TOBAGO

Trinidad ve Tobago Investt Başkanı Racguel Moses, yatırım fırsatlarını değerlendirdi. Coğrafi uzaklığına rağmen Trinidad ve Tobago, Karayip ülkeleri ve özellikle Güney Amerika’ya olan yakınlığından ötürü yaklaşık 1 milyarlık nüfusa ulaşma imkânı sunuyor. Ülkede finans, üretim, denizcilik (marina ve yatçılık), turizm sektörleri başı çekiyor. Petrole dayanan ekonomisi ile bölgesel güç haline gelen Trinidad ve Tobago, düşük işletme maliyetleri ile yabancı yatırımcı için cazip imkânlar sunuyor. Yenilikçi işgücü, iyi gelişmiş iletişim altyapısı, stratejik konumu, cazip yatırım imkânları ile Türk yatırımcıları bekleyen Trinidad ve Tobago, dünyanın en büyük 5’inci sıvılaştırılmış doğal gaz üreticisi ve Kuzey Amerika’nın bir numaralı sıvılaştırılmış doğal gaz sağlayıcısı.

SAİNT LUCİA

Saint Lucia Invest CEO’su McHale Andrew, İngiliz Devletler Topluluğu’na bağlı olan Saint Lucia ekonomosi ile bilgi verdi. Buna göre, Saint Lucia’da ekonomi tarıma dayanıyor. Kakao, muz, turunçgil ve balıkçılık en önemli geçim kaynaklarını oluşturuyor. Turizm sektörü, imalat, özellikle işlenmiş tarım ürünleri, mobilya, paketleme ürünleri, ev ürünleri, akıllı teknoloji ürünleri, tekne yapımı, havaalanı ve liman yenileme, güneş enerjisi gibi alt yapı projeleri Saint Lucia’daki diğer önemli sektörler. İhracatının yüzde 50’sini İngiltere’ye, yüzde 24’ünü ABD’ye ve yüzde 25’ini CARICOM ülkelerine yapan Saint Lucia’nın ithalat ürünleri gıda, sanayi malları, makine ve taşıt ekipmanları, kimyasallar ve yakıtlardan oluşuyor. (Soyhan Alpaslan/ito.org.tr)

Yorum yapın

Ankara Danışmanlık