İzmir’de Yatak Kapasitesi 75.000’e Yükseldi

İzmir’de Yatak Kapasitesi 75.000’e Yükseldi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Ar-Ge Birimi çalışmalarıyla oluşturulan ETİK Exclusive Yönetim Raporları 11’inci sayısı yayımlandı.

Rapora göre İzmir bölgesinde, konaklama tesisinin turizm işletme belgesi ve turizm yatırım belgesi alması sayesinde ana konaklama tesis sayısının 216’ya ulaştığı bildirildi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı “Yaklaşık 44 bin yatak sayısına sahip bu tesisler içerisinde, yerel idarelerden belgesi bulunan 631 tesise 32 bin civarında yatak eklenmesiyle, İzmir’deki yatak kapasitesinin 75 bine ulaşmıştır dedi.

İzmir’deki tesis, oda ve yatak kapasitesi hakkında sayısal verilerden yararlanılan raporda, ayrıca Turizm Bakanlığından Turizm İşletme Belgesi olan 216 tesisin 20 bin 232 oda ve 43 bin 79 yatak kapasiteye sahip olduğu açıklandı. Buna karşın raporda, 631 adet kapasite ile Bakanlık Belgeli tesislerden daha fazla yatak sayısınıa sahip Belediye Belgeli tesislerin, oda ve yatak kapasiteleri bakımından Bakanlık Belgeli tesis kapasitelerine göre daha az olduğu dikkat çekti. Ayrıca raporda, Belediye Belgeli tesislerde oda kapasitesi 13 bin 838 ve aynı tesislerin yatak kapasitesinin 32 bin 28 olması, göze çarpan bir diğer unsur oldu.

TURİZM İŞLETME BELGESİ İLE İŞLETİLEN TESİS SAYISI EN FAZLA OLAN İLÇE KONAK

Raporda, İzmir’de Belgeli Tesis sayısının en fazla olduğu ilçelere bakıldığında ise ilk üç sırayı Konak, Çeşme ve Menderes ilçeleri alıyor. İçinde 66 belgeli tesis barından, 4 bin 955 oda ve 9 bin 828 yatak kapasitesiyle birinci sırayı alan Konak’ı, 64 turizm işletme belgesi olan tesis kapasitesi ile Çeşme takip ediyor. Üçüncü sırada ise 15 tesis kapasitesiyle Menderes ilçesi bulunuyor.

Yorum yapın

three × three =

Ankara Danışmanlık