İşkur’dan “Yabancı Çalışma İzni” Olmayan İşçi Uyarısı

“Yabancı Çalışma İzni” Olmayan İşçi Uyarısı

yabanci_calisma_izni_simge7

İŞKUR Ordu İl Müdürü İsa Kaymak, iş yeri, ev hizmetleri veya tarım işlerinde çalışma izin belgesi olmayan yabancıları çalıştırılmaması gerektiğini hatırlattı.

AA muhabirine yapılan açıklamada, yabancı çalışma izni olmayan yabancıların çalıştırılmaması konusunda vatandaşlar uyarıldı.

İş yeri, ev hizmetleri veya tarım işlerinde yabancı çalışma izni olmayan yabancıların çalıştırılması durumunda idari para cezalarının uygulanacağını belirten Kaymak, şunları kaydetti:

“Fındık toplama dönemlerinde bahçede çalışan yabancılara ilişkin kolluk güçlerinin yaptığı denetimler veya ihbar kaynaklı denetimler sonucu tutulan tutanakların ardından çalışma izni olmayan yabancıların tespiti halinde, bahçe sahipleri veya yabancı çalıştıranlara çalıştırdıkları her kişi için 7 bin 612 TL idari para cezası uygulanıyor. Yabancı işçi çalıştırılmasına aracılık edenlere ve çalışan yabancılara da ayrıca idari para cezası uygulanıyor. Vatandaşlarımızın bu tür mağduriyetleri yaşamasını istemiyoruz. İş yeri, ev hizmetleri veya tarım işlerinde yabancı çalışma izin belgesi olmayan yabancıları çalıştırmayın.”

Evde çalıştırılacak yabancıların izinleri konusunda hassas davranıldığını vurgulayan İŞKUR İl Müdürü Kaymak, “Kaçak yabancı çalıştıran işverenler, yabancının ve varsa eş ve çocuklarının konaklama giderleri ile ülkelerine dönmeleri için gerekli masrafları ve gerektiğinde sağlık harcamalarını karşılamak zorundadır. İşverenler, bahçe sahipleri, evlerinde yabancı işçi çalıştırmak isteyenlerle, çalıştırmaya karar verdikleri yabancı uyruklu işçilerin zor durumda kalmaması ve idari yaptırım ile karşı karşıya kalmaması için konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Kaymak, Türkiye’de çalışacak bir yabancının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından çalışma izni alması, Türkiye’nin dış temsilciliklerinden çalışma vizesi, ilgili emniyet makamlarından çalışma amaçlı ikamet tezkeresi işlemlerini tamamlamış olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorum yapın

four × 5 =

Ankara Danışmanlık