İranlı 50 Yatırımcıdan İşbirliği

İranlı 50 yatırımcı işbirliği için geliyor

Türk mallarının, rakiplerine göre pahalı olduğunu ileri süren İran Büyükelçisi Bigdeli, yatırımcıları ülkesine çağırdı. Bigdeli, İranlı firmaların Ankara’da temaslarda bulunacağını söyledi.

Başta turizm, imalat ve altyapı olmak üzere ortak yatırım arayışı içinde olan 50 İranlı firmanın 23 Ekim tarihinde Ankara’da temaslarda bulunacağını söyleyen İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli, “Türk müteahhit firmaları İran’da otel ve turizm tesisleri gibi projeleri geliştirerek bu projeleri hayata geçirebilir. Ayrıca işletme sürecinde de Türk turizm ve müteahhitlik sektörünün yeteneklerinden yararlanmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Onaylanan Tercihli Ticaret Anlaşması’nı zaman içerisinde Serbest Ticaret Anlaşması’na dönmesini umut ettiklerini dile getiren Bigdeli, “Bu anlaşmalarla 50 milyar dolarlık ilk hedefi kısa sürede yakalayabileceğimize inanıyorum” dedi. Ankara Sohbetleri’ne konuk olan Bigdeli, Dünya Gazetesi’nden Ankara Temsilcisi Ferit B. Parlak ve Fulya Kazaklı’nın sorularını cevaplandırdı.

İran’da yatırım yapmak isteyen yabancı sermayeli şirketlere herhangi bir kısıtlama veya özel teşvik var mı?
İran’da yerli ve yabancı yatırımcılara sektörel anlamda yönlendirme yok. Yabancı yatırımcılar; bölgenin ihtiyaçlarını da göz önüne alarak kendi sektörünü belirliyor. Aras Serbest Bölge, Tebriz Organize Sanayi Bölgesi ve Maku Sanayi Bölgesi’nde Türk yatırımcılar da dahil olmak üzere birçok farklı ülkeden ve farklı sektörden yatırım bulunuyor. Biz yatırımcıya hiçbir konuda dikte etmiyoruz. İran’daki mevcut yatırımcılar hangi alanda çalışmak isterlerse o şekilde geldiler. Aras, Tebriz ve Maku’da plastik, tekstil, kozmetik, kimya, ağaç sanayi, sağlık sektörlerinde Türk yatırımları var. Türk firmaları İran yatırımları ile ilgili en doğru bilgiyi İran Yatırım Teşvik ve Yardım Kurumu’ndan alabilir.
İki ülke arasındaki ticaret hacminde yükseliş beklenirken, düşüş başladı. Nedeni araştırılıyor mu?

Tabii ki başlandı. İran Ticaret Bakanı Türkiye’ye çok başarılı bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette karşılıklı ticaret hacmindeki düşüşün nedenlerinin araştırılması için bir çalıştay kurulması konusunda mutabık kalındı. Her iki taraftan da çalıştay raporları hazırlanmış bulunuyor. Türkiye Ticaret Bakanının New York dönüşünden sonra bu raporlar her iki taraf aracılığı ile sunulacak. İki ülke tüccarlarını bir araya getirerek onların sorunlarını da giderecek çözümler üretmek istiyoruz. Şayet Türk tüccar ve işadamları 120 milyar dolarlık ithalat pazarından kendilerine pay almak istiyorlarsa kesinlikle bu pazarla ilgili gelişmeleri yakından ve ciddiyetle takip etmeleri gerekiyor. Bundan sonra İran pazarına geleneksel bakış; günümüze uygun bir ticarete cevap vermeyecektir.

Ekonomi Bakanı’nın işadamı heyetiyle Tahran’a ziyareti olacak. Beklentiniz nedir?
Türk heyetinin İran ziyaretinden önce iki ülke üst düzey yetkilileri New York’ta bir araya gelecek. Özellikle Eco Konseyi alanında işbirliklerimiz olacak. Her hafta en az 2-3 heyet değişimi olacak aramızda. Sayın Zeybekci’nin ziyareti de periyodik görüşmeler çerçevesinde gerçekleşecek. Beklentimiz; iki ülke arasında yeni teknik konular gündeme gelsin ve görüşmeler başlasın.

70 km’lik Razi – Hoy otoyoluna TOBB talip
Gümrük işbirliği alanında da önemli adımlar attıklarını belirten İran Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli, Razi – Hoy otoyolu hakkında şunları söyledi; “Türkiye ile 3 gümrük kapımızın geliştirilmesi söz konusudur. Bu gümrüklere giden yolların da yapımı devam ediyor. Razi – Hoy arasında karayolu yapımı için bir yatırıma ihtiyacımız var. Bunun için müzakereler devam ediyor. Görüşmeler İran Cumhurbaşkanının Türkiye ziyaretinde başladı. Umut ediyoruz ki; Türkiye Kalkınma Bakanı’nın İran ziyaretinde nihai sonuca ulaşacaktır. 70 km’lik Razi’yi Hoy’a bağlayan yoldur. Bu yol yapıldıktan sonra Van-Urumiye- Tebriz ekseni her zamankinden daha aktif olacaktır. 23 Ekim tarihinde bir konferans gerçekleşecek. İran’ın yatırım fırsatları tanıtılacak. TOBB işbirliği ile olacak. Türk firmaları katılarak İran’ın yatırım fırsatlarını yakından tanıyacaklar. Bunun için elçiliğimizin ekonomi bölümüne müracaat edebilirler.”

Yeniçağ

Yorum yapın

4 + seventeen =

Ankara Danışmanlık