İllere Göre Teşvik

İllere Göre Teşvik

tesvik

İllere Göre Listesi  Değişecek

Başbakan Erdoğan, Yeni Sisteminde Tüik’in 2002 Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksinin Temel Alındığını  Hatırlattı.   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni sisteminde TÜİK’in 2002 sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinin temel alındığını  hatırlattı ve “Bu endeks, illeri 52 farklı kritere göre sıralıyor. 2010 sonuna  kadar güncellemeyi TÜİK bitirecek ve son duruma göre bölgeler tekrar ilan  edilecek” dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, iktidar milletvekilleri arasında da  tartışmaya neden olan listesiyle ilgili eleştirileri yanıtlayarak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun  (TÜİK) 2002’deki gelişmişlik endeksini baz almaya zorunlu kaldıklarını, buna  karşın adaleti gözettiklerini, hiçbir ili kayırmadıklarını söyledi.

Erdoğan, dün AKP grup toplantısında ekonomik kriz ve paketlerin  uygulama yöntemleri konusunda “Krizin şu anda olumluya doğru bir seyir  izlediğini görüyoruz. Bu rakamlar krizden çıkma yolunda bize umut veriyor. Ancak  hiçbir şekilde tedbiri elden bırakmadık, bırakmayacağız. Cumhuriyet tarihinin en  kapsamlı paketini kamuoyuyla paylaştık” dedi. Bu sosyal-ekonomik gelişmişlik endeksinin  2002 TÜİK rakamları olduğunu hatırlatan Başbakan, “Tabii ki 2002’den bu yana bir  güncellemenin yapılmaması üzücü. En geç 2010 sonuna kadar güncellemeyi TÜİK  bitirecek ve dört bölge incelenecek, son duruma göre bölgeler tekrar ilan  edilecek” diye konuştu.

’Benim ilim neden şu bölgede değil de bu bölgede, bu grupta’  diye soranlar olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bu soruya şu yanıtı verdi: “Biz bu  4 bölgeyi istatistiki bölge sınıflandırılmasını dikkate alarak yaptık.  Belirlemeler, bilimsel veriler ışığında ve uluslararası verilere bağlı yapıldı.  İllerimiz 52 farklı kritere göre sıralandırılıyor. Okul sayısından hastane  sayısına, öğretmen sayısından doktor sayısına, yol durumundan su durumuna,  nüfustan okur yazarlığa kadar tam 52 kritere göre bu sıralama yapılıyor.”

Trabzon’la Muş aynı

Erdoğan, sistemin ayrıntılarına ilişkin şu bilgileri verdi:  “Önce bütün illerimiz 26 ayrı gruba ayrılıyor. Sonra da endeksin kırılma  noktalarına göre 4 ayrı bölge tespit ediliyor. Bu kırılma noktaları dikkate  alındığında örneğin Trabzon’la Muş’un aynı bölgede olmasının son derece tabii  olduğu zaten görülecektir. İki ilin aynı bölgede bulunması, her sektörde  bölgesel lerden eşit şekilde yararlanabileceği anlamına gelmiyor.”

Hiçbir ili kayırmadık

“Objektif, bilimsel kriterler kullanarak son derece gerçekçi,  makul, adaletli bir ayrıma gittik” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:  “Hiçbir ilimizi kayırmadık, hiçbir ilimize ayrımcılık yapmadık, yapamayız. Bazı  sektör temsilcileri çıkıp ’Neden biz kapsamında değiliz’ diyorlar. Burada da bazı uluslararası anlaşmalar bizi  bağlıyor. Gümrük Birliği gibi bizi bağlayan yükümlülükler etkili olmuştur.  Yatırımların bir ilden diğer ile kaydırılması konusunda peşin hükümler  verilmemesini bilhassa rica ediyorum. Sonuçta yatırımlar ülke dışına çıkmıyor,  bu ülkede kalıyor. Adil olarak dağılıyor.”

Herkesi memnun etmek mümkün değil

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, “Elbette her kesimi memnun etmek  mümkün değil” derken, şöyle konuştu: “Nitekim kimi çevrelerden olumsuz  açıklamalar da geldi. Çünkü ülkemizde muhalefet, bir şeyi nasıl kaşırız, nasıl  bu güzel adımlara gölge düşürürüz, bunun gayreti içinde olmuştur. Şöyle bir  incelediklerinde kendi ilgililerinin çevrelerinin de bu yatırımlar içinde yer  aldığını görürler. Ama gerçeği söyleyemezler.”

Hamdolsun Hazine yardımı yetiyor, elinde dosyası olan hukuka  taşısın

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Feneri  yolsuzluğunda  AKP’ye kaynak aktarıldığı iddialarına “Partimizin kasasına giren her kuruş  sitemizde her gün açıklanıyor. Biz teberru (bağış) ağırlıklı çalışan bir parti  değiliz. Hazinemizden gelen yardım hamdolsun çalışmalarımızı fazlasıyla  karşılıyor” yanıtını verdi. Erdoğan, bu konuda şunları söyledi:

Temcit pilavı gibi

AKP’ye yönelik edep ve adap sınırlarını zorlayan, nezaket  sınırlarını aşan, demokrasi hukukunu hiçe sayan bir kampanyanın başlatıldığını  görüyoruz. Muhalefet partilerimiz bir üslupsuzluk ve nezaketsizlik içinde.  Aylardır, hatta yıllardır bizimle uzaktan yakından ilgisi olmayan iddiaları  temcit pilavı gibi gündeme taşıyorlar.

Elinde dosya olan mı var, onu hemen hukuka taşısın. Anayasa  Mahkemesi’nin tespit ettiği 1 trilyon liralık usulsüz harcamanın hesabını  veremediler. Hazine’den aldığın bu parayı ne yaptın, nereye harcadın? Bunu  görmeyeceksin, açıklamayacaksın, ondan sonra yavuz hırsız ev sahibini bastırır  anlayışıyla hareket edeceksin. Şimdi kalkmışlar bize çamur atıyorlar. Attığınız  çamurlar bizim üzerimizde tutmaz, durmaz, bizi kirletmez.

Bağış geliri az

Partimizin kasasına giren her kuruş sitemizde her gün  açıklanıyor. Çıkan para her gün açıklanır. Ne, nerededir, bellidir. Biz teberru  (bağış) ağırlıklı çalışan bir parti değiliz. Zira Hazinemizden bize gelen  yardım, çalışmalarımızı hamdolsun zaten fazlasıyla karşılıyor.

Bize para basıp bol keseden dağıttılar diyebilirler mi

TAYYİP Erdoğan, kaynakla ilgili eleştirilere şu yanıtı verdi:  “Arkadaşlar şu 6.5 yılda hiç karşılıksız para basıldığını duydunuz mu? Ama  bizden önceki dönemlerde bunu hep yaptılar. Kaşıkla verdiklerini kepçeyle  aldılar. “

Hububat fiyatı eleştirisine sert çıktı

KARAMAN Milletvekili Mevlüt Akgün “Maliyetler çok yükseldi,  tarımda enflasyon da çok yüksek” deyince Başbakan Erdoğan “Nereden çıkarıyorsun,  hesap bilmiyor musun. Enflasyonu takip etmiyor musun? Girdi fiyatları düştü”  dedi.

hazine müsteşarlığı yatırım teşvik belgesi

Yorum yapın

four × 1 =

Ankara Danışmanlık