Güneydoğulu Yatırımcılar Yatırım Teşvik Süresinin Uzatılmasını Talep Ediyor

GÜNEYDOĞUDA YATIRIMCILAR YATIRIM TEŞVİK SÜRESİNİN UZATILMASINI TALEP EDİYOR

Yatirim Teşvik Belgesi Süre Uzatimi

Yeni  teşvik uygulamasında 6. bölgeye tanınan cazip avantajlar sayesinde Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van’a yatırım talebinde büyük artış oldu. Diyarbakır, Batman ve Mardin’de yoğun başvuru nedeniyle mevcut OSB’lerde yer bulamayan 500’ü aşkın girişimci, fabrika yapımına başlayamadı. Yatırımcılar 3 ildeki OSB’lerde oluşturulacak ilave alanlarda en erken 2014 yılında yatırıma başlayabilecek ancak 2013 yılında fabrika inşaatına başlayamadıkları için teşvik uygulamasında 6. bölgeye tanınan avantajdan faydalanamayacaklar.

Bu nedenle yatırımcılar,  yatırım teşvik uygulamasında OSB’ye (organize sanayi bölgesi) yatırım şartındaki sürenin en az bir yıl uzatılmasını istiyor.

DOSİAD başkanı Özkılıç Hazırlıksız yakalandık Başkan Özkılıç, Anadolu Ajansı muhabirine, 6. bölgenin istihdam sorununun çözümüne katkı sağlamak ve bölgeyi emek yoğun sektörler için yeni bir üretim ve ihracat merkezi haline getirmek üzere çıkarılan  teşvik uygulaması sayesinde bölgeye yatırım için yoğun talebin söz konusu olduğunu söyledi.  Çözüm süreciyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde sağlanan huzur ve güven ortamının yatırıma yönelik talep artışına büyük katkı sunduğunu vurgulayan Özkılıç, OSB’lerde yer olmadığı için 200’ü aşkın girişimcinin sırada beklediğini belirtti. Başkan Özkılıç, OSB’de yatırımcılar için ilave alan oluşturma çabasında olduklarını ancak ek alanlarda 2014 yılında fabrika yapımına başlanılabileceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:  Teşvik uygulamasında 6. bölgedeki OSB’lerde 2013 yılı içeresinde fabrika yapımına başlayanlar  yatırım teşvik belgesi avantajlarından 12 yıl, OSB dışındaki yatırımcılar ise 10 yıl faydalanabiliyor. OSB’lerde fabrika kurmak daha avantajlı olduğu için yoğun talep var. Çözüm süreci ve yeni  teşvik uygulaması yatırım talebini adeta patlattı. OSB’lerde de yer olmadığı için hazırlıksız yakalandık. 2013 yılında da yer tahsisinde bulunamayacağımız için girişimciler 2014 yılında ancak fabrika kurabilecek. Fakat 2013 yılında fabrika yapımına başlayamadıkları için 6. bölgeye tanınan 12 yıl avantajından faydalanamayacaklar. Bunun için OSB’ye (organize sanayi bölgesi) yatırım şartındaki süre bir yıl uzatılmalı.

DİCLESİFED  ( Dicle Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu) yönetim kurulu başkanı Nasır Duyan “Yer veremediğimiz için firmalar yatırım yapamıyor” Yönetim Kurulu Başkanı Nasır Duyan ise Mardin OSB’ye yatırım yapmak için yoğun talep olduğunu ancak yer tahsisi yapamadıklarını söyledi.  Nasir Duyan, talepleri karşılamak için ilave alan çalışması yaptıklarını, bu sayede OSB’de 42 girişimciye yer verdiklerini dile getirerek, Ancak hala 162 firma OSB’de yer talep ediyor. 2’nci OSB çalışmamız bir yıla yakın sürer. OSB’de yer veremediğimiz için firmalar yatırım yapamadı. Girişimcinin kendisinden kaynaklanmayan nedenle kayıp yaşaması doğru olmaz. En doğrusu OSB’ye yatırım şartındaki sürenin uzatılmasıdır dedi.

BATSO ( Batman Ticaret ve Sanayi odası) başkanı Abdülkadir Demir Teşvik uygulamasının avantajını kaybedecekler BATSO Başkanı Abdülkadir Demir de çözüm süreci ve uygulamaya konulan yatırım teşvik sistemi ile bölgenin yatırımcı için cazip hale geldiğini söyledi. Batman OSB’de yatırım yapmak için 160 firmanın sırada beklediğini, bunlardan 120’sinin yatırım teşvik belgesi avantajlarından faydalanmak için yıl sonuna kadar acil yer tahsisi istediğini kaydeden Demir, OSB’de yer kalmadığı için taleplere olumlu yanıt veremediklerini vurguladı.

Abdülkadir Demir, şunları kaydetti: OSB’ye  (organize sanayi bölgesi)   ilave alan çalışmamız da talebi karşılayamadı. Firmalar OSB’de fabrika kurmak için hazır bekliyor. Ay sonuna kadar fabrika yapımına başlamalarına imkan yok. Bu nedenle  teşvik uygulamasının avantajını kaybedecekler. Bunda yatırımcıların suçu yok. İkinci OSB kurma çalışmalarımız sürüyor. Yoğun talebin devam etmesi için  teşvik belgesi avantajların devam ettirilmesi gerekiyor. Bunun için yasal düzenleme yapılarak süre uzatılmalıdır.

Yorum yapın

three × one =

Ankara Danışmanlık