Filipinli Yabancı Çalışma İzni

FİLİPİNLİ YABANCI ÇALIŞMA İZNİ

Filipinliler için çalışma izni prosedürü farklı olan yabancı çalışma izni almak için, danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Diğer çalışma izinlerden daha meşakatli olan filipinliler için çalışma izni evrakları hemen hemen aynıdır.

Çalışma İzni
Filipinli Çalışma İzni

Filipinli bakıcı, hasta bakıcı, dadı veya şirket personeli çalştırmak istiyorsanız yasal olmak için öyle veya böyle çalışma izni almak zorundasınız. Bu zorunlulukla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na müracaat ederek çalışma izni alındığında ek prosedürün de yerine getirilmesi gerekiyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından Filipinlilere ayrı bir çalışma izni verilmemektedir. Filipinler hükumetinin istemiş olduğu ek gereklilikler vardır.

Red Ribbon

Red Ribbon Belgesi
Red Ribbon Belgesi

Red Ribbon Nedir:
Red Ribbon evde Filipinli dadı veya çocuk bakıcısı çalıştırmak isteyen kişilerle, Filipinli çalışan arasında yapılmış sözleşmedir. Yabancı çalışma izni alarak yanınızda çalıştırdığınız Filipinli hasta bakıcınız veya çocuk bakıcınız yani dadınız Filipinlere izne gittiğinde Türkiye’ye problemsiz dönmesini sağlayan belge niteliği taşıyan Red Ribbon belgesi olmadan Filipinlere giriş yapabilir fakat Red Ribbon belgesi olmadan Filipinlerden geri dönemez.

Red Ribbon Belgesi Almak İçin:

Red Ribbon belgesi almak için; Ankara Filipinler Başkonsolosluğuna başvurmak gerekmektedir. Ankara Filipinler Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen belgenin amacı sizi ve filipinli dadınızın haklarını korumaktır. 2 yıllık bu kontrat iki tarafından haklarını korumak içindir. Yani işverenle, filipinli yabancı çalışma izni almış yabancı çalışan arasında yapılmış sözleşme niteliğindedir.

Red Ribbon Belgesi Almak İçin İstenilenler:

– FORM A (İş Sözleşmesi)
Not: Sözleşmede ödenecek maaş en az 800 USD olmalıdır.
– FORM B (Taahhütname)
– FORM C (Acil Durum Planı)
Yukarıda sıralanmış formların tercüme edilmiş hali ile noter, kaymakamlık ve Dış İşleri Bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir.
– FORM D (vekaletname)
– Yabancı personelin pasaport fotokopisi
– İşverene ait gelir belgesi
– İşveren nüfus kağıdı ve pasaport fotokopisi
– Yabancının çalışacağı evin google maps koordinat haritası.

Red Ribbon Belgesi Nasıl Alınır:
Red Ribbon belgesi Filipinli yabancıyı çalıştıracak işverenin hazırlayacağı dosya ile birlikte Ankara’da bulunan Filipinler konsolosluğuna başvuru yapılarak alınır.

Türkiye’de çalışacak Filipinli yabancı, kendi ülkesin de yani Manila Konsolosluğu’ndan referans numarası alıp bize bildirmesi gerekiyor. Bunun için Ankara Danışmanlığın hazırlamış olduğu belgelerle gitmesi yeterli. Filipinli yabancının sicilinde problem varsa Manila Konsolosluğu uygun görüş bildirmediğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yabancı çalışma izni red edilir.

Filipinler vatandaşı yabancının Filipinler’den, Türkiye’ye gelebilmesi için Ankara Filipinler Konsolosluğundan Red Ribbon belgesi alınması gerekir.

 

Yorum yapın

thirteen + 13 =

Ankara Danışmanlık