Evde Sigortasız Kadın Çalıştırma Cezası

Evde sigortasız kadın çalıştırma Cezası

1 günlük temizliğe 150 bin TL ceza

Evde temizlik, çocuk bakımı, yemek vb. işler için  sigortasız kadın çalıştıranlar; aman dikkat! Haftada bir gün bile çalışan  kadının mahkemeye başvurması durumunda, toplamı 150 bin liraya yaklaşabilen  idari para cezası, prim, gecikme zammı ve cezasına muhatap olabilirsiniz.

Bu tutar olayın ceza kısmı. Ayrıca sigorta primi ve gecikme  zammı ile birlikte tutar daha da büyüyüp, 150 bin liraya ulaşabilir.

OLAY NE

Evde temizlik, çocuk bakımı, yemek vb. işler için kadın  çalıştıranların;

1. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurup “işyeri  numarası” alması gerekiyor. Bu numara “işyeri bildirgesi” diye adlandırılan bir  bildirgenin verilmesi ile alınıyor.

2. Evinde kadın çalıştıran kişi,  işlemlerini elektronik ortamda yapabilmesi için SGK’dan “şifre”  alacak.

3. Kadının işe başlama tarihinden itibaren “en geç bir ay içinde”  alınan şifre ile internet üzerinden, “işe giriş bildirgesi” verilecek.

4. Her  ay, izleyen ayın 23. günü akşamına kadar, internet üzerinden “aylık prim ve  hizmet bildirgeleri” verilecek. Bu bildirgede kadının ay içindeki çalışma  günü, ödenen ücret ve hesaplanan primler gösterilecek.

5. Ayın belli  günlerinde (örneğin haftada 1-2 gün) çalışanlar için “kısmi süreli iş  sözleşmesi” (part-time çalışma sözleşmesi) düzenlenecek ve bu sözleşme elden  SGK’ya verilecek.

CEZA NE KADAR

Evde sürekli çalışan kadının, sigortasız çalıştığını belirterek  mahkemeye başvurması halinde; 1.Sigortalı işe giriş bildirgesi verilmediği  için 2.043 TL 2.Aylık prim ve hizmet belgesi verilmediği için; her ay  itibariyle 2.043 TL (Asgari ücretin iki katı) idari para cezası  kesilecek. Buna göre 1 Ekim 2013 itibariyle, 5 yıllık idari para cezası yani  60 ay için yaklaşık 80 bin 214 TL olacak. İdari para cezası, o tarihlerde  yürürlükte olan “asgari ücretin iki katı” olarak hesaplanıyor.

BİR-İKİ GÜN ÇALIŞANLAR

5510 sayılı Kanun’un 6/1-c maddesine göre; ev hizmetlerinde  ücretli ve sürekli olarak çalışanlar sigortalı sayılıyor. Buradaki süreklilik  ifadesi; aynı kişinin ayın ya da haftanın belli günü veya günlerinde çalışması  anlamına da geliyor. Aynı kişi olmamak koşuluyla, haftada bir-iki gün  çalıştırılanların ise sigortalı olması gerekmiyor. Ancak haftada bir de olsa  hep aynı kişinin eve temizliğe geldiği de ayrı bir gerçek. Eve temizlik için  haftada bir veya iki gün çalışan kadınlar için de aynı idari para cezası  kesilecek. Yani 5 yıllık idari para cezası yani 60 ay için yaklaşık 80 bin TL  idari para cezası kesilecek.

Prim ve gecikme cezası da var

İDARİ para cezasının yanı sıra, 10 yıla kadar sigorta primi,  gecikme cezası ve gecikme faizi de istenecek. Buna göre, mahkeme kararına  istinaden geriye dönük olarak, 10 yıllık prim, gecikme zammı ve cezası  istenebiliyor. Bu da 10 yıl kesintisiz ev işinde çalışan kadın için 80 bin TL  idari para cezasının dışında, 30 bin TL prim, 30 bin TL’de gecikme zammı  toplamda 150 bin TL anlamına geliyor. Söz konusu ceza, ayda 5 gün çalışan  kadın için, 80 bin TL idari para cezasının dışında toplam 5 bin lira prim, 5 bin  TL’de gecikme zammı ve cezası yani 90 bin TL ile karşı karşıya kalacak. Evde  temizlik, çocuk bakımı, yemek vb. işler için sigortasız kadın çalıştıranlar;  aman dikkat! Kadının mahkemeye başvurması durumunda, toplamı 150 bin liraya  yaklaşabilen idari para cezası, prim, gecikme zammı ve cezasına muhatap  olabilirsiniz.

Aman dikkat!

Şükrü Kızılot

Yorum yapın

15 + 2 =

Ankara Danışmanlık